Artróza a její dopady na zdraví a peněženku

Trpíte zvýšenou bolestivostí kloubů a zhoršením jejich hybnosti? Pak je možné, že patříte mezi 12 % populace postižených artrózou. Tato choroba je nejrizikovější u skupiny osob ve věku 65–74 let, u níž na národní úrovni výskyt dosahuje až 90 %. Správně nastavené životní pojištění dokáže finanční dopady artrózy minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak tuto nemoc kryje.
Sjednat pojištění

Co je artróza

Mezi lidmi je běžně známá jako revma a nemoc starých lidí. Skutečně postihuje většinou lidi nad 50 let a s nárůstem věku hrozba stoupá. První změny je však možné zaznamenat již poměrně brzy, a to ve věku kolem 20 let. Jde o degenerativní změnu kloubní chrupavky, která se vlivem námahy postupně opotřebovává, což způsobuje postiženému bolesti a další problémy. Na rozdíl od artritidy nejde o zánětlivé onemocnění, i když mají obě nemoci hodně společného a laik je od sebe jen těžko rozezná. I proto je včasná návštěva lékaře tak důležitá.

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě ArtrózySjednat pojištění

Příznaky - Jak Artróza začíná

Diagnostikovat artrózu může pouze lékař, který jediný s určitostí stanoví, zda se jedná o artrózu, nebo jinou nemoc. 

Na samém počátku se artróza projevuje jen velmi mírnou bolestí kloubu hlavně při námaze, kdy dochází ke zvýšenému tření kloubních ploch a funkce chrupavky se časem snižuje. Postupně se stupňuje bolestivost postiženého kloubu, zhoršuje se jeho hybnost, a kloub může rovněž natékat a zarudnout.

Popíšete-li obtíže svému praktickému lékaři, je velmi pravděpodobné, že nezůstane pouze u jedné ambulance. Můžete se ocitnout v ordinacích několika specialistů – ortopeda i revmatologa. Součástí vyšetření je také rentgen. Pokud existuje podezření na zánětlivé onemocnění kloubu, jsou nutné rovněž krevní odběry, které následně putují do laboratoře, aby podezření potvrdily, či vyvrátily.

Co když se nemoc rozvine během probační lhůty nebo před žádostí o pojištění?

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil, a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní. V takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v příkladech ze života níže.

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Konkrétní oblasti – co artróza napadá

Kvalitu života ovlivňuje postupně se zhoršující hybnost postiženého kloubu. S nemocí je spojena také stupňující se bolestivost, v konečném stadiu nemoci je nutné postižený kloub operativně vyměnit.

Prvotní stadium

Počátek této kloubní nemoci se vyznačuje pouze zužováním chrupavky a lehkým opotřebením kloubních ploch. V tomto stadiu zatím stačí rehabilitace (magnetoterapie, elektroterapie, ultrazvuk, laser apod.) a vhodná cvičení pod dohledem fyzioterapeuta, která slouží ke zvýšení hybnosti kloubu a k uvolnění a protažení zkrácených svalů atd. Při bolestech je vhodné užívání léků, jako je třeba Ibalgin, či lokálně aplikovatelných gelů na bolest.. Také je žádoucí užívání léků, které zmírňují degenerativní projevy onemocnění. Vhodné jsou třeba přípravky s obsahem kolagenu, který je přirozenou součástí kloubní chrupavky a  vyživí ji.

Těžší stadium

V tomto stadiu nemoci je kloub poškozený již více. Je proto vhodné operativní řešení, ať už transplantace chrupavky, nebo částečná či kompletní náhrada postiženého kloubu. Stále však lze nemoc zmírňovat použitím léků tlumících bolest nebo projevy onemocnění, používáním holí při chůzi a již výše zmíněnými terapiemi a rehabilitacemi.

Těžké stadium

V této chvíli je kloub již tak poškozen, že existuje pouze operativní řešení. Pacient je velmi omezen ve všech úrovních svého života, hybnost je extrémně snížena a bolestivost poškozeného kloubu je velmi vysoká. Chrupavkaprakticky již neexistuje a kloub je značně deformován kostními výrůstky, které způsobují onu bolestivost.

Jaké části těla postihuje

Artróza je nemoczasahující všechny klouby těla. Útočí jak na ty velké, jako je rameno, kyčel a koleno, což jsou nejčastější případy artrózy, tak na malé klouby prstů. I ty jsou velmi často artrózou postiženy potřebení velkých kloubů je však mnohonásobně častější a běžnější. Artróza  může dokonce postihnout páteř, konkrétně její meziobratlové ploténky, zápěstí a loketní kloub, kotník a prsty na nohou.

Prevence artrózy

Ke vzniku obtíží velmi často nevědomky přispívají sami pacienti. Proto je tak důležité dbát na prevenci a vyhýbat se všemu, co nemoc způsobuje., Pokud jí už trpíte, vyvarujte se toho, co ji zhoršuje.

Je důležité nepřetěžovat postiženou oblast a volit pohyb, který tělo nadměrně nezatěžuje. Jako nejvhodnější sport se v tomto případě jeví plavání, jízda na kole, v zimě třeba běžky. Nadměrné přetěžování klouby velmi poškozuje, proto byste si měli dát pozor nejen při sportu, ale také v každodenním životě, hlavně v zaměstnání, kde trávíte většinu dne. Pokud možno neklečte na kolenou a vyhýbejte se hlubokému dřepu.

Stejně jako je špatné přetěžování, paradoxně kloubům škodí i nedostatek pohybu, který vede k jejich ochabování.

Neméně důležitá je tělesná hmotnost, která může klouby velmi zatěžovat., Proto je důležité udržovat váhuv rozumné míře. Úbytek tělesné hmotnosti odlehčí vašim kloubům a sníží zatížení, které jsou chrupavky nuceny snést, čímž snížíte jejich opotřebení.

Shodit pár kil za vás nezvládneme, ale správně nastaveným životním pojištěním umíme zmírnit dopady artrózy na váš rozpočet. Sjednat si ho můžete jednoduše online. 

Průběh artrózy

Artróza se vyvíjí pomalu a dlouhodobě. Na začátku pacient cítí pouze mírnou bolest kloubů, která se bez léčby postupem času zhoršuje.Nemoc ovlivňuje také hybnost kloubů. Postižené místo může být citlivé na chlad, otékat a být zarudlé. Je velmi důležité zajít k lékaři včas, aby mohla být léčba zahájena co nejdříve.

Léčba artrózy

Způsob léčby velmi závisí na tom, v jakém stadiu lékař nemoc odhalí. Pokud na samém začátku, je možné podávat pouze přípravky chránící chrupavku a zabraňující jejímu dalšímu opotřebení. Příkladem mohou být kolagenové doplňky stravy. 

V těžších stadiích nastupují operativní řešení, jako je např. transplantace chrupavky ze zdravého kloubu nebo částečná či úplná náhrada kloubu. Operace jsou však velmi náročné a zároveň rizikové pro pacienta, proto je lepší se o klouby dobře starat a pečovat o ně preventivně.

V podstatě se jedná o nevyléčitelné onemocnění, kdy cílem léčby je zmírňovat obtíže pacienta a co nejvíce pozastavit rozvoj nemoci. Operativní řešení je až poslední krok, kdy vše ostatní selže a nemoc se dostane do těžké fáze, při níž už záchrana kloubu není možná.

Nákladovost léčby

Léčba je velmi nákladná, zejména v pozdějším stadiu, kdy je nutné řešit problém již operativně. Souběžně s tím probíhá rehabilitace a narůstá spotřeba nejrůznějších léků, které něco stojí.

Jelikož je artróza bolestivé onemocnění, může člověku značně ztěžovat výkon zaměstnání. Nejhorší je vykonávání prací, při kterých se musí dlouhodobě stát, nebo vyžadujících těžkou manuální práci. Pak hrozí ztráta platu.

Kvůli nákladovosti léčby může přijít vhod pomocná ruka. Tu mohou získat lidé, kteří se na možnost onemocnění nebo úrazu připraví správně nastaveným životním pojištěním. U nás v Simplea garantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě ArtrózySjednat pojištění

Výskyt v populaci a statistiky

Artróza postihuje přibližně 12 % populace. Jde o nemoc dnešní doby v celosvětovém měřítku, která finančně zatěžuje zdravotní systém.. Toto onemocnění se vyskytuje až u 80 % osob ve věku nad 50 let. Častěji postihuje ženy než muže. 

Životní pojištění pro případ onemocnění artrózou

S artrózou se může pojit  nenadálý výpadek příjmu, a to i dlouhodobý. V takové situaci finanční potíže vyřeší správně nastavené životní pojištění, u kterého si můžete nechat připojistit riziko tohoto onemocnění. Pokud vám lékař jednou tuto diagnózu stanoví, budete mít nárok na pojistné plnění ve stanovené výši.

Zdroje

  • Reader’s Diggest Výběr (2003). ROSTLINNÁ MEDICÍNA
  • Lekarna.cz (2021). ARTRÓZA VERSUS ARTRITIDA. Dostupné z: https://www.lekarna.cz/clanek/artroza/
  • Artrocentrum.cz. CO JE ARTRÓZA? Dostupné z: https://www.artrocentrum.cz/co-je-artroza/
  • Benu.cz (2016). BOLEST KLOUBŮ, ARTRÓZA A JEJÍ LÉČBA. Dostupné z: https://www.benu.cz/bolest-kloubu-artroza-a-jeji-lecba
  • Lepsipece.cz (2012). STUPNĚ ARTRÓZY A LÉČBA. Dostupné z: https://www.lepsipece.cz/ortopedie/stupne-artrozy-lecba
Chci zjistit, na co mám nárok při ArtrózeZjistit

Další články

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení