Amyloidóza a její dopady na zdraví a peněženku

Máte potíže s nízkým krevním tlakem nebo se sníženou tolerancí zátěže? Pak je možné, že patříte mezi osoby postižené amyloidózou. Tato choroba nejvíce ohrožuje lidi ve věku mezi 70–80 lety. Náklady na léčbu tohoto onemocnění mohou šplhat do vysokých částek. Správně nastavené životní pojištění dokáže finanční dopady amyloidózy minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak tuto nemoc kryje.
Sjednat pojištění

Co je amyloidóza

Amyloidóza označuje hlavní příznak pro skupinu vzácných a závažných stavů spojených s ukládáním amyloidu do různých orgánů či tkání. Jedná se o neodbourané proteinové (bílkovinné) složky, které mohou poškodit některé orgány a způsobit jejich selhávání. Doposud bylo identifikováno přibližně 30 proteinů, které mají tento potenciál. Amyloidóza se dělí na systémovou a lokalizovanou (postižení jednoho či více orgánů).

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě AmyloidózySjednat pojištění

Jak amyloidóza začíná

Podle původu proteinu může být amyloidóza získaná nebo dědičná. Mezi příčiny patří různé patologické podmínky, jako jsou například chronická zánětlivá onemocnění nebo dědičné formy onemocnění. V dřívějších dobách byla častou příčinou tuberkulóza, dnes se jedná nejčastěji o komplikaci revmatoidní artritidy, a to přibližně u 50–70 % případů.

Čekací doba nemusí být problém

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v příkladech ze života níže.

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Vyšetření a diagnostika

Vyšetření a diagnostikování tohoto onemocnění zahrnuje mimo jiné biopsii, což je odběr tkáně, a to konkrétně z kůže, jazyka, rektální oblasti nebo ledvin. Specifickou technikou pro průkaznost tohoto onemocnění je také scintigrafické vyšetření. Tato metoda není ovšem vhodná k hodnocení postižení srdce a nervů.

Kde nemoc útočí

Mezi nejčastěji postižené orgány patří srdce, ledviny, játra, nervy a cévy.

Amyloidóza srdce

Amyloidóza srdce je typická ukládáním proteinu v prostorech myokardu. Může být nejen součástí systémového onemocnění, ale také se může rozvinout samostatně. Mezi projevy patří srdeční selhávání. Na tento projev je i cílena léčba, stejně tak i na samotné příčiny vzniku amyloidu. Využívají se chemoterapeutika a specifické monoklonální protilátky.

Amyloidóza ledvin

Amyloidóza ledvin je způsobena ukládáním hmot bílkovinné povahy, kdy se postižení ledvin projevuje jako nefrotický syndrom (mezi jeho příznaky patří např. přítomnost bílkoviny v moči, otoky obličeje a dolních končetin, pěnitá moč a další). Díky léčbě základního onemocnění je možné dosáhnout ústupu nefrotického syndromu.

Amyloidóza jater

Amyloidóza jater vzniká nejčastěji z důvodu chronického zánětu (např. revmatoidní artritida, chronický zánět kostí, syfilis, tuberkulóza atd.). Příznaky jsou zvětšená a tužší játra spojená s poruchou jejich funkce. Amyloidóza jater může způsobit výrazné poškození jater, kdy jediným řešením je jejich transplantace.

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě AmyloidózySjednat

Prevence amyloidózy

Zatím nebylo zjištěno žádné preventivní opatření, kterým by bylo možné předcházet vzniku tohoto onemocnění.

Průběh onemocnění

Pokud jde o to, jaké má systémová amyloidóza příznaky, nejčastěji jsou to tyto projevy:

  • změny barvy pleti
  • těžká únava organismu
  • bolest kloubů
  • pocit plnosti
  • těžká slabost
  • dušnost
  • otok jazyka
  • malé množství červených krvinek
  • slabý stisk ruky
  • náhlé a nevysvětlitelné hubnutí

Pacienti s amyloidózou mohou být v některých případech odkázáni na pomoc svých blízkých.

Léčba amyloidózy

Včasné zahájení léčby je velmi důležité pro zastavení nebo zpomalení rozvoje onemocnění. Toto onemocnění ovšem zcela vyléčit nelze. Usazeniny amyloidu není možné zcela odstranit, je ovšem možné zastavit produkování více proteinů a léčit příznaky tohoto onemocnění. 

Výskyt a statistiky

Odhadované množství výskytu amyloidózy je přibližně 8–9 pacientů na milion obyvatel za rok. U mužů se toto onemocnění vyskytuje častěji než u žen, přičemž věkový průměr pacientů se pohybuje kolem 60 let, nejvíce ohroženou věkovou skupinou jsou pacienti ve věku 70-80 let. 

S náklady na léčbu umíme pomoci

V těžších případech tohoto onemocnění přichází pacient o plat v běžné výši a je odkázán pouze na dávky nemocenského pojištění.

S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simplea  garantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

Zdroje

 

Chci zjistit na co mám nárok na náhradu mzdy i v případě AmyloidózyZjistit

Další články

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení