Únavový syndrom a jeho dopady na zdraví a peněženku

Trápí vás silná a dlouhodobá únava, která trvá déle než 6 měsíců? Pak je možné, že patříte mezi 2 – 3 % populace trpící chronickým únavovým syndromem. Toto onemocnění nejvíce ohrožuje osoby ve věku 40 – 60 let. Správně nastavené životní pojištění dokáže finanční dopady únavového syndromu minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak tuto nemoc kryje.
Sjednat pojištění

Co je únavový syndrom

Únavový syndrom je stav spojený se silnou únavou, která přetrvává alespoň po dobu 6 měsíců. Pro tento syndrom je také typické, že se stav nemění ani v případě odpočinku a člověka výrazně omezuje ve vykonávání běžných denních činností, a to až o 50 % oproti běžnému stavu. O chronický únavový syndrom se jedná v případě, že byla vyloučena onemocnění, která by mohla způsobovat chronickou únavu (např. nádory, psychiatrická onemocnění, endokrinní choroby apod.).

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě únavového syndromuSjednat pojištění

Příčiny únavového syndromu

Přesné příčiny únavového syndromu nebyly ani po několika letech výzkumů stanoveny. Názor odborníků je ale takový, že za únavovým syndromem může stát špatná životospráva, chronický stres, toxiny ve stravě nebo genetické dispozice.

Rizikovými faktory pro rozvoj únavového syndromu je fyzické nebo psychické vypětí, stres, neschopnost člověka relaxovat.

Čekací doba nemusí být problém

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v příkladech ze života níže.

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Vyšetření a diagnostika

Jaká existuje pro únavový syndrom diagnostika? Vyšetření se zaměřují především na to, aby se vyloučila případná jiná onemocnění, která by mohla zvýšenou únavu způsobovat. Dále se provádí rentgenové vyšetření břicha a hrudníku, pohovor s psychologem, klinické vyšetření, rozbor moči a krevní testy. Doplňkovými vyšetřeními pak může být gastroskopické a kolonoskopické vyšetření, případně CT vyšetření břicha či hrudníku.

Prevence únavového syndromu

Mezi preventivní opatření, kterými se je možné únavovému syndromu předcházet, patří vyvarovat se stresu, umět relaxovat a odpočívat nebo také zdravější stravovací návyky. Vhodné je rovněž pěstovat si dobré vztahy s ostatními lidmi a předcházet neshodám.

Průběh onemocnění

Stav pacienta s únavovým syndromem často vygraduje natolik, že daný člověk ani nedokáže vstát z postele. Kromě únavy se mohou objevit i další příznaky, jako je například bolest v hrdle, zduřelé krční uzliny, závratě, podrážděnost nebo poruchy spánku. S únavovým syndromem mohou být spojeny i další komplikace v podobě srdečních a nádorových onemocnění, artrózy či onemocnění pohybového aparátu.

Únavový syndrom po covidu

Únavový syndrom po covidu je typickým projevem onemocnění koronavirem, se kterým se po skončení nemoci potýká poměrně velká část lidí. Tento příznak je tzv. postcovidovým syndromem, který se může zvýšenou únavou projevovat i několik týdnů až měsíců.

Léčba únavového syndromu

Ve více než polovině případů dojde k samovolnému uzdravení. Pacient s únavovým syndromem se ovšem může dostat do začarovaného kruhu, kdy je unavený, a tak se snaží více odpočívat, aby unavený nebyl, ale tím dochází k úbytku svalové hmoty. Důsledkem toho pak opět dochází k ještě větší únavě.

Vhodnou součástí léčby je meditace, individuální nebo skupinová psychoterapie, hypnóza nebo muzikoterapie. Ideální je také správný spánkový režim.

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě únavového syndromuSjednat pojištění

Mezinárodní den únavového syndromu

12. květen byl určený jako Mezinárodní den podpory nemocných s chronickým únavovým syndromem.

Výskyt a statistiky

Podle odhadů chronickým únavovým syndromem v České republice trpí přibližně 50 tisíc osob. Postihuje nejčastěji osoby ve věku 40 - 60 let, ale nevyhýbá se ani mladším lidem, dospívajícím nebo dětem.

S náklady na léčbu umíme pomoci

Někteří pacienti s chronickým únavovým syndromem nejsou schopni plně vykonávat své zaměstnání, a z toho důvodu mohou přijít na nějakou dobu o plat, nebo dokonce i o zaměstnání samotné.

S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simplea  garantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárok při únavovém syndromuZjistit

Další články

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení