Zánět kosti a jeho dopady na zdraví a peněženku

Cítíte bolest v kostech při zátěži nebo při tlaku na postižené místo, trápí vás otok či porucha hybnosti? Pak je možné, že trpíte zánětem kosti. Náklady na léčbu tohoto onemocnění šplhají do vysokých částek. Správně nastavené životní pojištění dokáže finanční dopady zánětu kosti minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak tuto nemoc kryje.
Sjednat pojištění

Co je zánět kosti

Zánět kosti nebo zánět okosticeje zánětlivým onemocněním postihujícím nejen kost samotnou, ale v některých případech i dřeňovou kostní dutinu, ve které se v závislosti na věku vyskytuje kostní dřeň. Akutní zánět kosti se projevuje především rychlým nástupem příznaků.

Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Jak začíná

Mezi nejčastější příčiny zánětu kostí patří napadení kostí bakteriemi. Zpravidla jde o bakterie ze skupiny stafylokoků, méně často jsou na vině streptokoky. Zánět vzniká přímou infekcí (poraněním) nebo ve vzácných případech i krevním rozsevem z jiného infekčního ložiska. Bakterie se do kosti mohou dostat například z okolí otevřených zlomenin či z krve u septických stavů.

Zvýšené riziko vzniku infekce kostí se týká pacientů po nejrůznějších chirurgických a ortopedických zákrocích (např. implantaci totální endoprotézy). Akutní záněty kostí se týkají spíše dětí, zatímco chronické záněty se častěji týkají dospělých. Rizikovým faktorem mohou být i poruchy imunity.

V souvislosti se zánětem kostí mohou vzniknout další komplikace, a to například:

  • odumření kosti (osteonekróza) – v závažnějších případech je nutná amputace, aby se předešlo rozšíření infekce
  • septická artritida – infekce v kostech se v některých případech může rozšířit i do kloubů
  • zhoršený růst u dětí – u infikovaných kostí může být narušen normální růst
  • rakovina kůže – v případě otevřeného hnisavého místa je okolní kůže vystavena vyššímu riziku vzniku karcinomu

Čekací doba nemusí být problém

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v příkladech ze života níže.

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Vyšetření a diagnostika

Mezi vyšetření, kterým je možné zánět kostí potvrdit nebo vyvrátit, patří především rentgenové vyšetření, magnetická rezonance nebo počítačová tomografie. Na rentgenu je v prvních dnech možné pozorovat pouze otok okolních měkkých tkání.

Kde nemoc útočí

Nejčastěji jsou postiženy kosti, které jsou dobře prokrvené. Jedná se o patní kost nebo kloubní konce dlouhých kostí. Objevit se může i zánět sedací kosti.

Prevence zánětu kosti

Mezi preventivní opatření patří především minimalizace vzniku škrábanců a odřenin, díky kterým by měly bakterie snadný přístup do těla. Případné rány je nutné udržovat v čistotě. Lidé s cukrovkou by měli věnovat zvýšenou pozornost případnému vzniku infekce a ihned o ní informovat lékaře.

Průběh onemocnění

Akutní zánět kostí se rozvíjí v řádu několika dnů. Příznaky akutního a chronického zánětu kostí bývají obdobné. Nejčastěji je to:

  • horečka
  • podrážděnost a únava
  • nevolnost
  • otok nebo zarudnutí kolem postižené oblasti
  • menší rozsah pohybu
  • v případě postižení obratlů je typická silná bolest zad, a to zejména v noci

Pacienti se zánětem kostí mohou být v závažnějších případech odkázáni na pomoc svých blízkých.

Léčba

Léčba zánětu kostí je cílena především na zastavení infekce a zachování co nejvíce funkcí. Většinou se aplikuje antibiotická či chirurgická léčba nebo kombinace obojího. Léčba antibiotiky má za cíl držet infekci pod kontrolou a vyhnout se operaci. V závažnějším stádiu je nutný zákrok s cílem odstranit infikované tkáně a kosti. Zároveň také operace zabraňuje šíření infekce nebo jejímu zhoršení.

S náklady na léčbu umíme pomoci

V případě závažnějších zánětů kostí mohou být pacienti vyřazeni z pracovního poměru a přicházejí o plat ve výši, na kterou byli běžně zvyklí.

S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simpleagarantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárok při zánětu kostiZjistit

Další články

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení