Střevní mikrobiom a jeho dopady na zdraví a peněženku

Střevní mikrobiom je označení pro širokou škálu bakterií, plísní, hub a parazitů nacházejících se v našich střevech. Střevní mikrobiom je nepostradatelný pro správné fungování lidského těla. Má vliv na imunitní systém i trávicí trakt. Formuje se už od narození, a proto je velmi důležité zajistit jeho přirozený zdravý vývoj. Nerovnováha střevního mikrobiomu totiž může vést k řadě zdravotních komplikací.
Sjednat pojištění

Co je střevní mikrobiom?

Střevní mikrobiom představuje dlouhou řadu mikroorganismů ukrytých ve střevech. Složení tohoto mikrobiomu je pro každého člověka naprosto unikátní. Skládá se z různých druhů bakterií, virů a kvasinek. Střevní mikrobiom hraje důležitou roli pro správné fungování imunitního systému, má vliv na štěpení nestravitelných polysacharidů i na funkci nervového systému.

Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Význam střevního mikrobiomu pro zdraví

Imunitní systém

Střevní mikrobiom s imunitním systémem přímo souvisí, protože více než 70 % imunitních buněk se nachází ve střevech. Společně se podílejí na udržení rovnováhy v těle. Složení střevního mikrobiomu může podporovat funkci imunitního systému v boji proti různým zánětlivým onemocněním. Střevní mikrobiom také pomáhá rozkládat toxiny, které často mohou za vznik rakoviny.

Nervový systém

Velká část důležitých látek, které se podílejí na přenosu signálů v mozku, vzniká ve střevech, kde jsou vytvářeny především pomocí střevního mikrobiomu. Podle provedených výzkumů existuje možná souvislost mezi střevním mikrobiomem a psychickými poruchami, jako jsou například deprese nebo autismus.

Trávicí systém

Střevní mikrobiom pomáhá s trávením potravy. Bez určitých typů mikroorganismů nacházejících se v našich střevech by naše tělo vůbec nemohlo využívat některé složky potravy. Některé by bez nich byly využity jen částečně. Nerovnováha střevního mikrobiomu je spojována s běžnými trávicími obtížemi, jako je například plynatost, průjem, křeče nebo bolesti břicha.

Běžné problémy střevního mikrobiomu

Se střevním mikrobiomem jsou spojeny nejrůznější zdravotní potíže, jako je například:

Syndrom dráždivého střeva

Nezdravý střevní mikrobiom může mít vliv na vznik syndromu dráždivého střeva, který patří mezi funkční poruchy trávicího traktu a řadí se mezi nejčastější zdravotní potíže v této oblasti.

Dysbióza

Narušení rovnováhy, kdy dochází ke změně poměru mezi přirozenými mikrobiomy a patogenními bakteriemi. Nejčastějšími příčinami je vysoký příjem živočišných bílkovin, nadměrné užívání alkoholu, užívání antibiotik, nedostatečná ústní hygiena nebo dlouhodobý stres. Příznakem dysbiózy může být zápach z úst či žaludeční nevolnost, zvracení a zácpa.

Gastritida 

Nevyvážený střevní mikrobiom stojí i za zánětem žaludku.

Kožní problémy

Střevní mikrobiom se podílí také na zdraví kůže. V případě jeho nerovnováhy se tak mohou objevit nejrůznější kožní problémy, jako je například ekzém.

Problémy se spánkem

Velkou část hormonu ovlivňujícího spánek produkují střevní bakterie, a tak může dojít ke zhoršení kvality spánku, pokud nejsou střeva v dobré kondici.

Důsledky nerovnováhy střevního mikrobiomu

Nerovnováha střevního mikrobiomu může mít negativní dopady na zdraví. Kromě nejrůznějších typů trávicích obtíží může za řadou chronických onemocnění. Nelze vyloučit souvislost narušeného střevního mikrobiomu s depresemi a chronickou únavou, autismem, astmatem nebo také Parkinsonovou chorobou a Alzheimerovým onemocněním.

Jak udržovat zdravý střevní mikrobiom

  1. Zdravá a pestrá strava – zařaďte do svého jídelníčku fermentované potraviny (např. jogurty, kefír, kysané zelí apod.), které díky zdravým bakteriím chrání trávicí soustavu před záněty. Vhodné jsou i luštěniny a ovoce obsahující hodně vlákniny. Důležitý je rovněž pravidelný přísun celozrnných potravin, ořechů a rostlinné stravy.
  2. Omezení kořeněných a dráždivých jídel
  3. Snížení příjmu tučných, smažených a grilovaných jídel
  4. Doplňky stravy s obsahem probiotik a prebiotik
  5. Vyhýbání se antibiotikům – v případě jejich užívání nezapomeňte přidat i probiotika
  6. Pravidelný pohyb
  7. Dostatečný pobyt na čerstvém vzduchu

Diagnostika a léčba problémů střevního mikrobiomu

Před analýzou střevního mikrobiomu probíhá konzultace s nutričním specialistou, protože základem správné diagnostiky je podrobná anamnéza. Následuje odebrání vzorku stolice a samotná laboratorní analýza střevního mikrobiomu.

Léčba nezdravého střevního mikrobiomu je možná úpravou stravy a zařazením prebiotik a probiotik, dále pomocí antibiotik, antimykotik nebo virostatik. Další variantou je lékařský zákrok v podobě transplantace střevního mikrobiomu.

Role životního pojištění v péči o zdraví střev

Životní pojištění vám může pomoci podpořit zdraví a pokrýt náklady na léčbu problémů spojených se střevním mikrobiomem. V případě onemocnění nějakou chorobou související se špatným střevním mikrobiomem vám tak může být vyplaceno plnění za léčbu a hospitalizaci. Správně nastavené životní pojištění tudíž dokáže finanční dopady těchto onemocnění minimalizovat.

Budoucí výzkum a vývoj

Nadčasovým preventivním opatřením může být i zamrazení vlastního mikrobiomu a jeho uchování pro pozdější využití v případě nějakého závažnějšího onemocnění. V České republice k tomuto účelu vznikla unikátní mikrobiomová banka, která je první autogenní mikrobiomovou bankou na světě vůbec. V takové bance vydrží střevní mikrobiom bezpečně a kvalitně uchovaný po dobu několika desítek let.

Závěrem

Střevní mikrobiom je soubor nejrůznějších bakterií, které se nacházejí v našich střevech. Hraje klíčovou roli pro správné fungování organismu. Špatný mikrobiom může stát za dlouhou řadou zdravotních potíží, jako jsou například trávicí potíže, syndrom dráždivého střeva, kožní problémy, nebo dokonce i problémy se spánkem. Řešením je úprava životního stylu a zařazení kvalitních fermentovaných potravin do jídelníčku, užívání prebiotik a probiotik, pravidelný pohyb a uvážlivé užívání antibiotik.

Zdroje

 

Chci zjistit, na co mám nárokZjistit

Další články

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení