Trombóza a její dopady na zdraví a peněženku

Trpíte otoky, zarudnutím nebo bolestivostí dolních končetin? Pak je možné, že patříte do zhruba 5 % populace postižených trombózou. Tato choroba je nejrizikovější pro ženy nad 50 let, které trpí obezitou, vysokým krevním tlakem a kouří. U této skupiny dosahuje celosvětový výskyt až pětkrát vyšších hodnot. Správně nastavené životní pojištění dokáže finanční dopady trombózy minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak tuto nemoc kryje.
Sjednat pojištění

Co je trombóza

Trombóza je žilní onemocnění, které postihuje nejčastěji dolní končetiny a hrozí u těch, kdo mají sedavé zaměstnání nebo velmi často cestují. Jedná se totiž o zpomalený průtok krve v žilách. Trombóza může být povrchová nebo hluboká žilní.

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě trombózySjednat pojištění

Povrchová žilní trombóza

Tato zdravotní komplikace je nepříjemná, ale často nebývá nebezpečná. Mezi její časté projevy patří zarudnutí a tvorba bolestivých a teplých pruhů sledujících průběh žil nacházejících se na povrchu. Jejím doprovodným příznakem bývá tvorba varixů, obecně nazývaných křečové žíly, které jsou pro postiženého estetickou záležitostí. Důvodem jejich vzniku je zpětný tok krve u nedomykavých žilních chlopní. Na jejich vzniku se podílí jednak sedavé zaměstnání, ale také nevhodná poloha během práce, těhotenství, u žen používání hormonální antikoncepce, obezita, stres, nevyvážená strava nebo třeba kouření.

Hluboká žilní trombóza

V tomto případě se vytvářejí krevní sraženiny v hlubokých žilách. Ty jsou provázeny zánětem. Opět se velmi často jedná o zdravotní komplikace spojené s dolními končetinami. Objevuje se jako komplikace po operacích, spojuje se se sedavým zaměstnáním a životním stylem, s nedostatkem pohybu. Zpomaluje se tak tok krve a zvyšuje se pravděpodobnost tvorby sraženin. Velkým rizikem je v tomto případě plicní embolie. Sraženina se uvolní a putuje do plic. Zde může ucpat cévu, která vede kyslík, a nastává problém s dušností. Bez lékařského zásahu hrozí smrt.

Příčiny trombózy

Mezi rizikové faktory, které se podílejí na vzniku trombózy, patří:

  • Změny skladby krve, které se objevují následkem poruch srážlivosti, užíváním léků, dehydratací nebo třeba v těhotenství.
  • Pomalejší tok krve. Ten může být způsoben upoutáním na lůžko nebo dlouhodobým sezením.
  • Poškození vnitřních stěn žil, které je důsledkem zranění, zánětu nebo procesů stárnutí. Může jej způsobit i kouření nebo nádorové onemocnění.

Příznaky trombózy

Příznaky nebývají často příliš nápadné a postižený je může přehlížet. Někdy se dokonce žádné neobjeví. Mezi časté patří otoky, bolest zhoršující se při pohybu, vyšší pnutí, postižené místo je načervenalé, v postižené oblasti se objevuje teplá kůže. Hluboká žilní trombóza se však může objevit i bez příznaků. Projeví se až s výskytem embolie, kdy se ucpou tepny. U dolních končetin se může objevovat bolest během došlápnutí.

Čekací doba nemusí být problém

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v příkladech ze života níže.

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Možnosti vyšetření při podezření na vznik trombózy

Prvotní je podrobná anamnéza, pak následuje vyšetření fyzikální a laboratorní. Lékař také může provést vyšetření ultrazvukem (sonografem), které ukáže kompletní žilní systém. To se provádí u hlubokých žil končetiny, která jeví příznaky. Pokud není nález zřetelný, lze ještě provést vyšetření CT. To probíhá tak, že se kontrastní látkou naplní žilní řečiště, to zobrazí neprůchodné nebo hůře průchodné místo. Ve většině případů však stačí ultrazvukové a laboratorní vyšetření.

Základní prevence

Při nenadálých komplikacích spojených s onemocněním může pomoci i správně nastavené životní pojištění.

Základ prevence představuje zdravý životní styl – vyvážená strava, dostatek pohybu, eliminace stresu, nekouřit. V případě delších cest jsou šikovným pomocníkem kompresní punčochy. Ty podporují správnou cirkulaci krve. Využijete je i při dlouhodobější nutnosti ležení. Ženy by měly zvážit vhodný druh antikoncepce, především v případě, že se toto onemocnění již u někoho z rodiny vyskytlo.

Pokud jste po operaci, je důležitá rehabilitace prováděná na lůžku a také brzká chůze. Využívají se též kompresní pomůcky nebo lokální komprese pomocí obinadla.

Průběh nemoci

Mezi obtíže, které jsou spojovány s trombózou, patří otoky a bolestivost, přehřátí postiženého místa a pocity horkosti, kůže zčervená. Pokud se objeví sraženina, naruší zásobování těla krví. Sraženina ucpe průchod a z krve pak uniká do okolních tkání tekutina, která má za následek tvorbu otoku. Vytváří se ložisko, nad nímž je kůže teplá a má narudlou barvu. Postižená končetina bolí. Velikost obtíží závisí na faktu, zda je tok krve zastaven úplně, nebo jen částečně. Pokud je céva ucpaná částečně, dostaví se pocit napětí, podobný křečím. 

Vyskytují-li se obtíže u dolních končetin, pak je to vždy v případě, kdy jsou ve svislé poloze. Ta ztěžuje transport krve. Pokud dojde k úplnému ucpání cévy, obtíže se projeví velmi rychle. Objevují se otoky a bolest, která zůstává i v klidu.

Uvolní-li se krevní sraženina, unáší ji krevní tok a časem se dostane do srdce a plic, kde způsobí plicní embolii. Část plic zůstane bez přísunu kyslíku, což je život ohrožující stav. Aby pacient přežil, je potřeba co nejdříve zahájit léčbu.

Léčba

U trombózy se klade velký důraz na prevenci. Pokud se trombóza objeví, je nutno podávat léky, ředící krev. U sraženin je potřeba je rozpustit, a to pomocí protisrážlivých prostředků. Pro léčbu se využívají injekce i tablety. Také dochází ke kontrole srážlivosti krve. 

Podle výsledku dochází k úpravě léčby. Léčba je různě dlouhá. Závisí na riziku a případné přítomnosti sraženin. Trvá v rozmezí 6–12 měsíců, někdy však pokračuje i po celý život. Během léčby je nutno dodržovat správnou životosprávu, eliminovat konzumaci alkoholu a některých potravin. Ty mohou mít vliv na účinky léků. Při podávání léků je nutno u sebe mít kartičku s potřebnými informacemi a vždy o této skutečnosti informovat každého lékaře.

Aby došlo ke zmírnění negativních dopadů, doporučují lékaři pravidelné a časté svalové cvičení. Také mohou být podávány léky, které pomáhají zmírňovat otoky. Pacient se musí vyhýbat dlouhodobější statické zátěži a neměl by delší dobu stát nebo sedět. Je potřeba polohy pravidelně a často střídat. Ideálním pohybem je plavání. Po natažení kompresních punčoch může pacient provozovat jízdu na kole a běžkách nebo turistiku.

Šikovnými pomocníky jsou bylinné tinktury připravené z kaštanu koňského nebo z pampelišky.

Je-li osoba vystavena více rizikovým faktorům, může být i léčba preventivní. 

Neléčené obtíže mohou skončit i smrtí.

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě trombózySjednat pojištění

Další případné perspektivy

Trombóza se objevuje nejčastěji u dolních končetin. Může však postihnout i končetiny horní nebo cévy hrudníku či krku. Trombóza nohou nebo rukou postihuje především osoby předdůchodového a důchodového věku. Může se však objevit i u mladších osob  s nezdravým životním stylem.

V období těhotenství je riziko vzniku trombózy či plicní embolie daleko vyšší, a to až 5×. Zvětšující se děloha stlačuje žíly nacházející se v pánvi, a tím se zpomaluje průtok krve. Také se mění srážlivost krve. Riziko přetrvává i během porodu a v době šestinedělí. Následkem porodu totiž dochází k poranění žil nacházejících se v pánvi.

Pokud se vyskytne u dětí, je to následek faktorů získaných nebo vrozených. Může to však být i jejich kombinace.

Trombóza se také objevuje jako komplikace při operacích dolních končetin ortopedického charakteru. Během nich dochází ke zpomalování průtoku krve v žilách. Riziko výskytu pooperační trombózy se dá snížit pomocí elastických bandáží, pravidelnými rehabilitacemi a brzkým pohybem. Také se mohou podávat léky.

Vyšší riziko vzniku trombózy je spojováno s ženami kuřačkami, které zároveň užívají hormonální antikoncepci a trpí nadváhou.

S náklady na léčbu umíme pomoci

S náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simplea garantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárok při trombózeZjistit

Další články

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení