Krevní sraženina a její dopady na zdraví a peněženku

Máte teplé a citlivé místo v okolí cév nebo vás trápí otoky nohou? Pak je možné, že se vám vytvořila krevní sraženina. Nepodceňujte ji, může způsobit nemalé patálie. Správně nastavené životní pojištění dokáže finanční dopady takové zdravotní komplikace minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak ji kryje.
Sjednat pojištění

Co je krevní sraženina

Správné srážení krve je klíčové pro včasné zastavení krvácení po úrazu apod. Krevní sraženina je tvořena kousky krve, které vznikají tuhnutím tekuté krve do pevné podoby. Krevní sraženina, která se vytvoří v cévě nebo srdci, se označuje jako tzv. trombus. Krevní sraženiny, které se přesunou do jiných částí těla, se nazývají embolus a takový stav je označovaný jako embolie.

Krevní sraženiny, které se utvářejí v hlubokých žilách, mohou způsobovat nemalé problémy, bývají velmi bolestivé a nebezpečné.

Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Jak krevní sraženina vzniká

Příčinami krevních sraženin je především dlouhodobé znehybnění těla nebo některé z jeho částí. K tomu dochází nejčastěji po operaci při delším upoutání na lůžko, dlouhodobém sezení během cestování nebo v době, kdy je končetina v sádře. Na vině může být i kouření, nedostatečný pohyb, obezita, vysoký krevní tlak, křečové žíly nebo těhotenství.

Pravděpodobnost vzniku krevních sraženin zvyšují genetické dispozice, operace či úraz, cukrovka, rakovina nebo užívání některých léků (například hormonální antikoncepce).

Čekací doba nemusí být problém

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v příkladech ze života níže.

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Vyšetření a diagnostika

Vyšetření při podezření na krevní sraženiny zahrnuje:

  • fyzikální a laboratorní vyšetření
  • odběr látek, které v případě pozitivity mohou značit žilní trombózu
  • ultrazvukové vyšetření hlubokých žil

Postižené části těla

Nejčastější bývá krevní sraženina v noze. Někdy se prozradí otokem končetiny, ale může být i bez otoku. Sraženina v noze se dále projevuje bolestí dané nohy při došlápnutí nebo také pocitem pnutí v lýtku.

Dalším místem, kde se může objevit krevní sraženina, je mozek. Krevní sraženina v mozkové tkáni je častým typem cévní mozkové příhody, a to především u starších lidí.

Prevence krevních sraženin

Preventivními opatřeními, jak předcházet krevním sraženinám, je vyhýbání se rizikovým faktorům. Důležité je udržovat si normální hmotnost, dopřávat si pravidelný pohyb, hlídat si krevní tlak, vyvarovat se kouření a dodržovat pitný režim. V případě nadváhy je namístě zhubnout. Během delšího cestování se doporučuje každé dvě hodiny se protáhnout nebo projít, případně nosit kompresní podkolenky, které zlepšují cirkulaci krve. Ti, kteří trpí na křečové žíly, by měli kompresní podkolenky nosit i během sportovních aktivit.

Průběh onemocnění

Příznaky krevních sraženin se odvíjejí od toho, která céva je postižená. Mezi příznaky nejčastěji patří dušnost, silné bolesti hlavy, bolest na hrudi, potíže s mluvením a zmatenost, teplé a citlivé místo v okolí cévy, otoky na končetinách, bolest nohy při došlápnutí nebo pocit pnutí v lýtku.

Co se týče reálného dopadu na domácnost, bývají pacienti s krevní sraženinou mnohdy odkázáni na lékařskou péči nebo péči svých blízkých.

Léčba krevních sraženin

Léčba krevních sraženin spočívá v klidu na lůžku. Pacienti užívají speciální léky, které pomáhají krevní sraženinu rozpustit a zabraňují jejímu narůstání. U závažnějších stavů se provádí operace.

Cílem léčby je mimo jiné i prevence proti vzniku plicní embolie, opakovaných trombóz a trvalých poškození.

Výskyt a statistiky

Krevní sraženiny zabíjí 1 ze 4 lidí, u kterých se vyskytnou. Ročně na ně zemře více než 500 tisíc osob. Během jednoho roku dochází přibližně ke 148 novým případům žilní trombózy a 95 případům plicní embolie na 100 tisíc obyvatel.

S náklady na léčbu umíme pomoci

U závažnějších stavů bývají lidé v pracovní neschopnosti a přicházejí o plat. Zůstávají odkázáni na nemocenské dávky.

S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simpleagarantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

Zdroje

 

Chci zjistit, na co mám nárok při krevní sraženiněZjistit

Další články

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení