Afty a jejich dopady na zdraví a peněženku

Trpíte malými vřídky na jazyku nebo na měkkých částech v ústech? Pak je možné, že patříte mezi 20–25 % populace, kterou trápí afty. Toto onemocnění nejvíce ohrožuje osoby se sníženou imunitou při únavě nebo ve stresu. Správně nastavené životní pojištění dokáže finanční náklady spojené s afty kompenzovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak tuto nemoc kryje.
Sjednat pojištění

Co jsou afty

Afty jsou menší bolestivé vřídky, které se objevují uvnitř ústní dutiny. Nejčastěji vznikají na jazyku, rtu, dásních či na vnitřních stranách tváří. Způsobují nepříjemné bolesti a zhoršují komfort během příjmu stravy a tekutin. Přesné příčiny aftů se dosud nepodařilo objasnit, na vině může být oslabený imunitní systém, nadměrný stres i genetika. Pokud na afty trpí oba rodiče, existuje až 90% pravděpodobnost, že se objeví i u jejich potomků.

Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Jak afty začínají

Afty se poznají podle menších vřídků v ústní dutině. Mezi příznaky aftů patří především nepříjemná bolestivost. Během konzumace potravin a nápojů nebo při čištění zubů tyto vřídky pálí a štípou.

Nemoc vás může zaskočit, ale my vás nenecháme na holičkách ani v čekací době

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v reálných příkladech ze života níže.

 

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Vyšetření a diagnostika

Správná diagnostika aftů se zakládá na podrobném klinickém vyšetření pacienta a na odebrání anamnézy. Provádí se vyšetření ústní dutiny, které je základní součástí dermatovenerologického vyšetření. Na diagnostikování se kromě dermatovenerologů podílejí také stomatologové, ORL lékaři a další odborníci.

Prevence aftů

Mezi preventivní opatření, jak preventivně předcházet vzniku aftů, patří:

  • posilování imunity (vitamin C a vitamin B, protože afty jsou často způsobeny jeho nedostatkem)
  • pravidelná a důkladná ústní hygiena
  • vyplachování úst nedráždivou ústní vodou bez alkoholu
  • používání zubního kartáčku s měkkými štětinami
  • dodržování hygieny příborů a veškerého nádobí
  • podpora zdravé mikroflóry v ústech (kysané mléčné výrobky, jogurty)

Pomoci může i správně nastavené životní pojištění, které může pokrýt nenadálý výpadek příjmů nebo náklady na léčbu aftů.

Průběh nemoci

Zpočátku se afty projevují bělavým povrchem se zarudlými okraji, v dalších dnech jako malé bělavé nebo žlutavé vřídky na sliznici v ústní dutině, většinou jsou lemovány červeně. Většinou jsou velké jako špendlíková hlavička, ale mohou mít v průměru i půl centimetru a více. Větší afty doprovází nepříjemná řezavá bolest, která se může objevit už den před projevením aftů.

Léčba aftů

Léčba aftů by měla zahrnovat úpravu stravy s vysazením dráždivých jídel a doplněním o zakysané mléčné výrobky, popřípadě vitamin B. Je možné užívat lokální anestetika, která postiženou oblast znecitliví, a dezinfekční prostředky, jež ústní dutinu zbaví přebytečných bakterií podporujících záněty. Řešením jsou také gely, které afty dočasně pokryjí a umožňují pacientovi se najíst nebo napít bez bolesti. Pomáhá i chlazení kostkou ledu nebo výplachy heřmánkem. V závažnějších případech může lékař předepsat kortikoidy či imunomodulátory. Možná je rovněž laserová léčba. Malé afty většinou vymizí přibližně do deseti dnů, ty větší se mohou hojit pomaleji až několik týdnů a mohou zanechat jizvy.

I když léčba aftů nemusí být příliš nákladná, životní pojištění může s úhradou těchto nákladů pomoci.

Výskyt a statistiky

Afty nejčastěji postihují mladší lidi, častěji ženy než muže. Nevyhýbají se ale ani dětem. Podle statistik čas od času potrápí 20–25 % všech lidí. V populaci lidí ve věku do třiceti let se afty vyskytují až u pětiny osob. Po třicítce se afty objevují méně často.

S náklady na léčbu umíme pomoci

I když afty nejsou závažným onemocněním, dokáží znepříjemnit vykonávání běžných činností, stejně tak i výkon zaměstnání. 

S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simpleagarantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárokZjistit

Nejčastější otázky

Kdy má životní pojištění smysl?

Životní pojištění a další typy pojištění mají smysl v případech, kdy je na klientově příjmu finančně závislá rodina, splácí hypotéku nebo jiné finanční závazky. Smysl tak má pro živitele rodiny a pro ty, kteří velkou měrou přispívají do rodinného rozpočtu, a pro osoby, jejich příjmy pokrývají pouze to základní a nezbývají jim rezervy na nenadálé situace.

Na co se vztahuje životní pojištění?

Životní pojištění chrání jednotlivce, případně i rodinu před finančními dopady nepříznivých situací. Vztahuje se například na smrt, závažná onemocnění, pracovní neschopnost, invaliditu, trvalé následky úrazů, ztrátu soběstačnosti a další.

Jak si správně nastavit životní pojištění?

Aby měl člověk nejlepší životní pojištění, je důležité si ho správně nastavit. Při výpočtu je obecně vhodné vycházet z čistého příjmu, ale záleží na typu pojištění, o které máte zájem. Pojistnou částku pro případ smrti je vhodné nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek ročního příjmu.

Jak vysokou životní pojistku zvolit?

Životní pojištění a nastavení jednotlivých rizik by mělo být efektivní, aby pojistka správně fungovala. Co se týče výše životní pojistky, pro pojištění smrti by se mělo vycházet z čistého příjmu a dalších okolností (výše hypotéky apod.). Pojistnou částku pro toto riziko je ideální nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek čistého ročního příjmu. U invalidity je ideální částkou výše 1násobku až 3násobku čistého ročního příjmu.

Další články

Nemoci

Poruchy příjmu potravy

Máte potíže s náhlým úbytkem hmotnosti spojeným s omezením příjmu jídla nebo nekontrolovatelným přejídáním? Pak je možné,...

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení