Obrna a její dopady na zdraví a peněženku

Máte potíže s poruchou řeči nebo chůze? Trápí vás třes nebo vám ochrnula některá část těla? Pak pravděpodobně patříte mezi osoby trpící obrnou. Tato choroba nejvíce ohrožuje předčasně narozené děti i děti obecně, ale postihuje i dospělé. Náklady na léčbu tohoto onemocnění šplhají do vysokých částek. Správně nastavené životní pojištění ale dokáže finanční dopady minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak obrnu kryje.
Sjednat pojištění

Co je obrna

Obrna je typ virového onemocnění, které postihuje především děti. Nevyhýbá se ale ani dospělým.  Přenáší se kontaminovanou vodou nebo potravinami, v minimální míře také kapénkovou cestou. Podtypem je dětská mozková obrna, kterou jsou ohroženy čerstvě narozené děti. K té dochází například pohmožděním při porodu nebo v případě infekce matky během těhotenství. Následkem může být výrazné omezení hybnosti pacienta, případně i postižení intelektu.

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě obrnySjednat pojištění

První projevy obrny

Obrna v menším rozsahu se projevuje většinou jen zvýšenou teplotou, bolestmi hlavy nebo břicha, případně nevolností.  Může se objevit i ztuhlost v oblasti zad a nohou. Obrna v této podobě je léčitelná a po vyléčení pacienti nemívají trvalé následky.  U těžších forem obrny může následovat ochrnutí končetin. Pokud vir napadne mozek, může dojít k poškození dýchacích nebo polykacích svalů, což může vést až k úmrtí pacienta.

Čekací doba nemusí být problém

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v příkladech ze života níže.

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Vyšetření a diagnostika obrny

Přítomnost viru způsobujícího obrnu s jistotou určí jedině laboratorní vyšetření krve. Vrozená dětská mozková obrna se pak posuzuje na základě případného snížení hybnosti u novorozence. Při podezření na onemocnění mozku se využívá CT a EEG vyšetření. Při podezření na postižení míchy se provádí magnetická rezonance.

Kde obrna útočí

Obrna postihuje mozek a svaly, a to v takové míře, že dochází k tuhnutí svalů, většinou v oblasti zad a nohou. V případě postižení mozku může dokonce dojít i k selhání některých orgánů. Obrna představuje výrazné omezení pohyblivosti, nikoliv však pouze končetin. Příčina je většinou neurologického původu. Patří mezi ně například centrální mozková příhoda, nádorová onemocnění nebo nejrůznější zánětlivé příčiny (zánět mozku, roztroušená skleróza atd.).

Prevence obrny

Očkování je zásadní preventivní opatření proti obrně.

Průběh onemocnění obrny

U lehčí formy onemocnění mají pacienti minimum příznaků a ve většině případů jim nehrozí žádné trvalé následky. Mezi symptomy patří zvýšená teplota, bolesti hlavy nebo lehká ztuhlost v oblasti zad a nohou. U těžších forem je ztuhlost mnohem výraznější, a i v případě vyléčení mají pacienti trvalé doživotní následky.

Pacienti s vážnější formou obrny mohou být odkázáni na péči svých blízkých.

Léčba obrny

Žádoucí je rehabilitace postižených končetin pod dohledem zkušených fyzioterapeutů. Je možné užívat vitamíny určené k rozšiřování cév. Pokud je příčinou nádorové nebo cévní onemocnění, je nutná hospitalizace a stanovení léčby podle rozsahu nemoci.

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě obrnySjednat pojištění

Výskyt a statistiky obrny

Poslední větší epidemie obrny na našem území proběhla v roce 1939 a následně pak ještě v několika dalších vlnách. V roce 1960 byl zaveden celoplošný očkovací systém proti obrně a roku 1961 nebyl evidován žádný případ obrny domácího původu.

S náklady na léčbu obrny umíme pomoci

V případě těžších forem obrny může být člověk vyřazen z pracovního procesu. S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simplea  garantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárok při obrněZjistit

Další články

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení