Hernie čili kýla a její dopady na zdraví a peněženku

Trpíte na časté záněty horních cest dýchacích, pocit knedlíku v krku, zejména po ránu, nebo zápach z úst? Pak je možné, že patříte k lidem, které trápí tzv. hernie hiátová neboli brániční kýla. Tato choroba postihuje lidi všech věkových kategorií. Náklady na léčbu tohoto onemocnění šplhají do vysokých částek. Správně nastavené životní pojištění dokáže finanční dopady hernie minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak tuto nemoc kryje.
Sjednat pojištění

Co je hernie

Hernie hiátová je brániční kýla, pro kterou je typické vyklenutí podbřišnice. Toto vychlípení obsahuje část nebo části orgánů z břišní dutiny. Na rozdíl od vyhřeznutí je pro hernii typická souvislá výstelka.

Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Jak hernie začíná

Jaké má hiátová hernie příčiny? Může jít o vrozený problém nebo na vině mohou být zdravotní komplikace prodělané během života pacienta. Na vzniku tohoto onemocnění se nejčastěji podílejí následující faktory:

 •       obezita
 •       zánětlivá onemocnění jícnu
 •       poleptání jícnu
 •       těhotenství
 •       zvedání těžkých břemen

Čekací doba nemusí být problém

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v příkladech ze života níže.

Vyšetření a diagnostika

Pro vyšetření a diagnostikování hernie se využívá gastroskopické vyšetření. Dále se dá onemocnění diagnostikovat i během rentgenu žaludku, CT břicha nebo při ultrazvukovém vyšetření, vyšetření krevních plynů či magnetické rezonanci.

U plodu se dá brániční kýla odhalit při ultrazvukovém vyšetření, a to již v období mezi 16.–24. týdnem těhotenství. Diagnózu následně po porodu potvrdí provedený rentgenový snímek.

Prevence hernie

Vrozené brániční kýle nelze nijak zabránit. Důležité jsou pravidelné kontroly a ultrazvuková vyšetření v těhotenství. Mezi preventivní opatření, jak předcházet získané brániční kýle, patří:

 •       bezpečná jízda v autě a používání pásů
 •       vyhýbání se extrémním sportům a činnostem, u kterých hrozí poranění hrudní oblasti
 •       vyhýbání se konzumaci alkoholu a návykových látek zvyšujících riziko úrazů
 •       zvýšená opatrnost při manipulaci s ostrými předměty

Průběh onemocnění

Jaké má hiátová hernie příznaky? Mezi nejčastější projevy patří:

 •       zrychlené dýchání
 •       dušnost
 •       modré zbarvení pokožky, rtů nebo sliznic
 •       vymizení dýchacích šelestů / zhoršení jejich slyšitelnosti
 •       propadlé / měkké břicho

Někdy může brániční kýlu doprovázet také nepříjemný tlak na hrudníku či pálení žáhy, noční kašel, zvracení nebo obtížné polykání.

Neřešení hernie může způsobit další zdravotní komplikace, nebo dokonce i úmrtí pacienta.

Léčba hernie

Léčba hiátové hernie záleží především na konkrétních obtížích. Pokud jde jen o problém menšího rozsahu, přistupuje se ke konzervativní léčbě a pravidelným kontrolám.

Větší brániční kýly a vrozené hernie se řeší chirurgicky. Během operace je nutné odstranit břišní orgány z hrudní dutiny a vrátit je zpět na jejich místo.

Výskyt a statistiky

V případě vrozené brániční kýly je výskyt přibližně 1 : 10000. Získaná brániční kýla se vyskytuje v každém věku, u dětí i dospělých.

S náklady na léčbu umíme pomoci

V případě onemocnění hernií může pacient na nějakou dobu přijít o pravidelný příjem.

S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simpleagarantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárok při herniiZjistit

Další články

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení