Co je hernie
Hernie hiátová je brániční kýla, pro kterou je typické vyklenutí podbřišnice. Toto vychlípení obsahuje část nebo části orgánů z břišní dutiny. Na rozdíl od vyhřeznutí je pro hernii typická souvislá výstelka.
Hernie hiátová je brániční kýla, pro kterou je typické vyklenutí podbřišnice. Toto vychlípení obsahuje část nebo části orgánů z břišní dutiny. Na rozdíl od vyhřeznutí je pro hernii typická souvislá výstelka.
Jaké má hiátová hernie příčiny? Může jít o vrozený problém nebo na vině mohou být zdravotní komplikace prodělané během života pacienta. Na vzniku tohoto onemocnění se nejčastěji podílejí následující faktory:
Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v příkladech ze života níže.
Pro vyšetření a diagnostikování hernie se využívá gastroskopické vyšetření. Dále se dá onemocnění diagnostikovat i během rentgenu žaludku, CT břicha nebo při ultrazvukovém vyšetření, vyšetření krevních plynů či magnetické rezonanci.
U plodu se dá brániční kýla odhalit při ultrazvukovém vyšetření, a to již v období mezi 16.–24. týdnem těhotenství. Diagnózu následně po porodu potvrdí provedený rentgenový snímek.
Vrozené brániční kýle nelze nijak zabránit. Důležité jsou pravidelné kontroly a ultrazvuková vyšetření v těhotenství. Mezi preventivní opatření, jak předcházet získané brániční kýle, patří:
Jaké má hiátová hernie příznaky? Mezi nejčastější projevy patří:
Někdy může brániční kýlu doprovázet také nepříjemný tlak na hrudníku či pálení žáhy, noční kašel, zvracení nebo obtížné polykání.
Neřešení hernie může způsobit další zdravotní komplikace, nebo dokonce i úmrtí pacienta.
Léčba hiátové hernie záleží především na konkrétních obtížích. Pokud jde jen o problém menšího rozsahu, přistupuje se ke konzervativní léčbě a pravidelným kontrolám.
Větší brániční kýly a vrozené hernie se řeší chirurgicky. Během operace je nutné odstranit břišní orgány z hrudní dutiny a vrátit je zpět na jejich místo.
V případě vrozené brániční kýly je výskyt přibližně 1 : 10000. Získaná brániční kýla se vyskytuje v každém věku, u dětí i dospělých.
V případě onemocnění hernií může pacient na nějakou dobu přijít o pravidelný příjem.
S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simpleagarantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.