Neuropatie a její dopady na zdraví a peněženku

Máte potíže s poruchami pohybu, brněním nebo pálením v různých oblastech pohybového aparátu? Pak je možné, že patříte mezi 2,4 % populace postižené neuropatií. Tato choroba nejvíce ohrožuje lidi ve věku nad 55 let, u nichž na celosvětové úrovni výskyt dosahuje až 8 %. Náklady na léčbu tohoto onemocnění mohou šplhat do vysokých částek. Správně nastavené životní pojištění dokáže finanční dopady neuropatie minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak tuto nemoc kryje.
Sjednat pojištění

Co je neuropatie

Neuropatie je označení pro poruchy určitého typu nervů, které mají za úkol v těle zaznamenávat dlouhou řadu nejrůznějších pocitů, jako je například chlad, teplo, bolest a další. V případě onemocnění neuropatií tak tělo přestává na některé z podnětů úplně reagovat. Pacienti tudíž vůbec nezaznamenají bolest, což může být výrazný problém především z důvodu možnosti přechozeného úrazu či infekce. Rizikovými osobami jsou lidé s vyšším krevním tlakem, obézní nebo také ti, kteří mají ve stravě nedostatek vitamínů, především vitamínů skupiny B a vitamínu E.

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě neuropatieSjednat pojištění

Jak nemoc začíná

Neuropatie může vzniknout jako následek úrazu, nemoci či vrozené vady. Objevit se může i u pacientů s neléčenou nebo špatně léčenou cukrovkou. Příčinou mohou být také různé typy nádorů, které daný nerv utlačují. Neuropatie se může objevit i u lidí, kteří prošli chemoterapií.

Čekací doba nemusí být problém

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v příkladech ze života níže.

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Vyšetření a diagnostika

Diagnostikování neuropatie probíhá na základě prozkoumání rodinné a osobní anamnézy a fyzikálního vyšetření. Lékař zároveň zkoumá sílu a napětí ve svalech, schopnost vnímání tepelných podnětů a styl chůze či postoje. Dalšími možnostmi v oblasti diagnostiky neuropatie jsou také různé metody pro vyšetření nervů, CT, magnetická rezonance, odběr vzorku kůže či tkáně a další. 

Kde neuropatie útočí

Neuropatie napadá nejčastěji oblast dolních končetin a chodidel. Typické příznaky pro toto onemocnění se ovšem mohou projevovat i na jiných částech těla. 

Diabetická neuropatie

Až u poloviny pacientů s cukrovkou dochází k pozdní komplikaci v podobě neuropatie. V případě diabetiků jsou projevy podobné, ovšem dochází ke kombinaci jednotlivých poškození, a problém se tak týká všech typů nervů najednou. K neuropatii v takovém případě přispívá nejen dlouhodobě zvýšená hladina cukru v krvi, ale také autoimunitní zánět. I u diabetiků zvyšuje pravděpodobnost rozvoje neuropatie užívání alkoholu a kouření. Nejčastěji bývají u diabetiků s neuropatií postiženy dolní končetiny a chodidla. V pozdějším stádiu se k příznakům v podobě snížené citlivosti přidává zhoršená koordinace pohybu. Kůže na končetinách je sušší, vrásčitá a tenká. Typické je i to, že se v těchto místech kůže nepotí a vypadává na ní ochlupení.

Mezi další příznaky neuropatie u diabetiků patří zrychlená srdeční frekvence, bolest v oblasti hýždí a stehen, poškození lícního nervu, obtížné vyprazdňování močového měchýře, nevolnost, zvracení nebo nechutenství.

Prevence neuropatie

Mezi nejdůležitější preventivní opatření před vznikem neuropatie patří zdravý životní styl. Důležitá je strava bohatá na vitamíny a minerály, pravidelný pohyb, dostatek tekutin, nutnost vyvarovat se nadměrné konzumace sladkých a tučných jídel, vyhýbat se aktivitám poškozujícím nervy, jako je například stereotypní pohyb a křečovité pozice těla. 

Průběh onemocnění

Neuropatie se může týkat jak dolních končetin, tak jiných částí těla. Mezi příznaky patří především necitlivost, mravenčení v rukách či nohách, extrémně zvýšená citlivost na dotek, špatná koordinace pohybů, neschopnost cítit teplo nebo chlad a také svalová slabost. 

Co se týče reálného dopadu na domácnost, mohou být pacienti s neuropatií vyřazeni z běžného života, a být tak odkázáni na pomoc svého okolí. 

Léčba neuropatie

Léčba spočívá v odstranění příčin, které u daného pacienta onemocnění způsobily. Dále se užívají léky na bolest, případně léky uvolňující svalové záškuby a křeče či antidepresiva. V případě svalové slabosti jsou pak vhodné pravidelné rehabilitace. Pokud dochází k utlačování nervu, přistupuje se k chirurgickému řešení.

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě neuropatieSjednat pojištění

Výskyt a statistiky

Neuropatií jsou nejvíce ohroženi starší lidé ve věku nad 55 let, lidé obézní nebo trpící cukrovkou. Postihuje až 50 % diabetiků.

S náklady na léčbu umíme pomoci

Pacienti s neuropatií mohou mít problémy s vykonáváním svého zaměstnávání, a mohou tak i přijít o plat.

S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simplea garantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárok při neuropatiiZjistit

Další články

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení