Artritida a její dopady na zdraví a peněženku

Trpíte bolestí nebo ztuhlostí kloubů? Pak je možné, že patříte mezi 0,5–1 % populace postižené artritidou. Tato choroba je nejrizikovější u osob ve věku 45–65 let, ale výjimkou nejsou mladší ani starší pacienti. Správně nastavené životní pojištění dokáže finanční dopady artritidy minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak tuto nemoc kryje.
Sjednat pojištění

Co je artritida

Revmatoidní artritida je onemocnění, během kterého dochází k bolestem a otokům kloubů, v některých případech i k jejich degeneraci. Zánětlivá onemocnění kloubů bývají infekčního nebo neinfekčního původu. Často dochází ke stavu, kdy imunitní systém začne ničit svoje vlastní tkáně.

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě revmatoidní artritidySjednat pojištění

Jak nemoc začíná

Příznaky artritidy přichází zprvu plíživě a pozvolna. Nejprve se objevuje ranní ztuhlost kloubů. Vlastním projevům může předcházet i hubnutí nebo zvýšená únava. Tato fáze může trvat několik měsíců, nebo dokonce i let. Poté se přidává zduření a velká bolest kloubů. Tyto příznaky následně vedou k výraznému zhoršení hybnosti. Postupně se objevuje i zakřivení prstů nebo rukou. Mezi rizikové faktory patří dědičnost, dále zvýšená fyzická námaha a vyšší věk. Rizikovým faktorem pro vznik a rozvoj revmatoidní artritidy je také onemocnění streptokokem, které bylo špatně léčené nebo nedoléčené. 

Co když se nemoc rozvine během probační lhůty nebo před žádostí o pojištění?

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v příkladech ze života níže.

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Vyšetření a diagnostika

Včasné stanovení diagnózy je velmi důležité pro zahájení fungující léčby a předcházení dalším komplikacím. Čím dříve se nemoc začne léčit, tím lépe. K vyšetření artritidy a diagnostikování tohoto onemocnění se využívá odběrů a vyšetření krve, při němž se sleduje přítomnost konkrétních protilátek v krvi. Dále se provádí rentgenové vyšetření, kdy se v různých časových obdobích srovnávají odlišnosti. Poslední vyšetřovací metodou je pak nasátí tekutiny z kloubu jehlou. Následně se provede rozbor tekutiny, jehož účelem je zjistit pravděpodobné příčiny zánětu.

Kde nemoc útočí

Revmatoidní artritida napadá klouby, a to nejčastěji na rukou, ale i kdekoliv jinde. Nesouvisí ovšem jen s klouby, ale může postihnout i srdce a plíce. Revma jako takové může způsobovat nejrůznější onemocnění srdce a dýchací obtíže. 

V průběhu onemocnění mohou probíhat i velmi silné „záchvaty“, kdy pacient trpí intenzivní bolestí, otoky, a to nejčastěji na kloubu u palce nebo v oblasti kolene. Tyto záchvaty mohou trvat v řádu několika hodin až dnů, poté nejhorší příznaky ustupují. Pak následuje klidnější období, které může trvat od několika měsíců po dva roky.

Prevence vzniku artritidy

Jedním z nejdůležitějších preventivních opatření je ideální hmotnost, protože nadváha zvyšuje riziko vznik revmatu kvůli vyššímu zatěžování kloubů. Důležitá je také správná antibiotická léčba v případě streptokokových onemocnění. Další preventivní opatření nejsou známa. 

Průběh onemocnění

Revmatoidní artritida má zpočátku velmi pozvolný průběh a pacient si příznaky vůbec nemusí s tímto onemocněním spojit. Nejprve se objevuje ranní ztuhlost kloubů. Lidé mají v takových případech velký problém sevřít ruku v pěst. V počátcích se mohou objevit i otoky kloubů. Později se ovšem přidávají další přidružené potíže.

V pozdějším stádiu mají pacienti s revmatoidní artritidou často problém s vykonáváním nutných každodenních činností a mnohdy jsou odkázáni na pomoc okolí. 

Léčba artritidy

Pacienti by měli mít na paměti, že včasné zahájení léčby je velmi důležité, a to z důvodu její účinnosti a předcházení dalším komplikacím. Pacientům je doporučeno užívat výživu kloubů a chrupavek. Lékaři také předepisují léky na bolest a potlačení zánětu. Dále je pro správnou léčbu důležitý klid na lůžku v případě, že pacient prochází akutní obdobím, a polohování pacienta kvůli předcházení proleženinám. 

V neposlední řadě se provádí rehabilitační cvičení. Novinkou v oblasti léčby artritidy je biologická léčba, která je velice drahá, avšak velmi účinná. Včasné zahájení správně vedené léčby je klíčové pro snížení pracovní neschopnosti nebo dlouhodobého pobytu v nemocnici. 

Světový den artritidy

12. říjen byl stanovený jako světový den artritidy pro šíření povědomí o tomto onemocnění. 

Nákladovost léčby

Nejúčinnější, ale zároveň i finančně nejnákladnější léčbou je biologická léčba. Roční náklady na jednoho pacienta vycházely v roce 2015 na 200 000–300 000 Kč. 

V pozdějším stádiu většinou pacienti s revmatoidní artritidou, někdy i kvůli dlouhodobému pobytu v nemocnici, nemohou vykonávat běžné pracovní činnosti, a tak je může zasáhnout nenadálý a dlouhodobý výpadek příjmu.

Kvůli nákladovosti léčby může přijít vhod pomocná ruka. Tu mohou získat lidé, kteří se na možnost onemocnění nebo úrazu připraví správně nastaveným životním pojištěním. U nás v Simplea garantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě artritidySjednat pojištění

Výskyt v populaci a statistiky

Revmatoidní artritida už dávno není onemocněním, které se týká se pouze starších lidí. V současné době se vyskytuje 2× až– 3× častěji u žen než u mužů. K rozvoji příznaků dochází nejčastěji ve věku mezi 20.–40. rokem. 

Životní pojištění pro případ onemocnění artritidou

V případě, že onemocníte artritidou, může vás potkat nenadálý výpadek příjmu, a to i dlouhodobý. Pro tyto situace se hodí mít sjednáno životní pojištění, u kterého si můžete nechat připojistit riziko tohoto onemocnění. Pokud vám lékař tuto diagnózu jednou stanoví, budete pak mít nárok na pojistné plnění ve stanovené výši.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárok při artritiděZjistit

Další články

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení