Parkinsonova choroba a její dopady na zdraví a peněženku

Trpíte třesem končetin nebo ztuhlostí svalů? Pak je možné, že patříte mezi 1 % populace postižené Parkinsonovou chorobou. Tato choroba je nejrizikovější u osob nad 50 let věku, u nichž na celosvětové úrovni výskyt dosahuje až 90 %. Správně nastavené životní pojištění dokáže finanční dopady Parkinsonovy nemoci minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak tuto nemoc kryje.
Sjednat pojištění

Co je Parkinsonova choroba

Parkinsonova choroba je jedním z nejrozšířenějších onemocnění postihujících nervovou soustavu. Dochází během něj ke snižování množství nervových buněk. Následkem toho ubývá množství hormonu a postupně se snižuje schopnost ovládat a koordinovat svoje pohyby. 

I když je známá už od starověku, byla tato choroba poprvé popsána v roce 1817, a to v Londýně lékařem Jamesem Parkinsonem. Dříve byla tato nemoc označována jako „obrna třaslavá“, ale jelikož se o obrnu nejedná, došlo ke změně názvu nemoci, a to podle jména jejího objevitele. 

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě Parkinsonovy chorobySjednat pojištění

Příznaky nemoci - jak Parkinsonova choroba začíná

Jaké jsou první varovné signály a příznaky této nemoci a podle čeho je možné ji rozpoznat? Mezi nejčastější příznaky patří pocity zvýšené únavy, třes končetin nebo ztuhlost svalů. Objevit se mohou i křeče, zácpa nebo potíže s usínáním a kvalitou spánku samotného. Mezi první signály, které by měly člověka upozornit na to, že je něco špatně, patří tedy třes končetin a také ztráta čichu. V případě třesu končetiny bývá ve většině případů nejprve postižena jedna ruka či noha, později se přidává i třes končetiny další. Často se třes projevuje u končetin křížem, tedy například levá ruka a pravá noha. Později se k těmto příznakům mohou přidat i další, jako například třes v oblasti jazyka, rtů nebo krku. Dále se zpomalují pohyby a běžné úkony tak mohou být pro pacienty velmi obtížné. Nastávají problémy s komunikací a artikulací. Pacientům se hůře vyslovuje a vyslovit delší věty jim dělá značné obtíže. I když takový pacient vypadá na první pohled jako zvláštní člověk s podivnými pohyby a nevýrazným obličejem, skrývá se za tím inteligentní a nepoškozená mysl. 

Co když se nemoc rozvine během probační lhůty nebo před žádostí o pojištění?

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v příkladech ze života níže.

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Příčiny onemocnění

Příčiny vzniku Parkinsonovy choroby nebyly ještě plně prokázány, jedná se tedy o hypotézy a výzkumy. Mezi jednu z možných příčin Parkinsonovy choroby patří genetické předpoklady. Probíhají výzkumy ohledně zkoumání možných mutací genů. Další z možných příčin vzniku Parkinsonovy choroby je vliv prostředí a toxických látek, jako ředidel a těkavých látek, a to zejména těch obsažených v nekvalitním alkoholu. Dále látek používaných při výrobě plastů. Rizikové je i užívání heroinu a jiných toxických látek. Jako možná příčina vzniku této choroby se uvádí i změny střevní mikroflóry, které mohou způsobovat zhoršení pohyblivosti člověka. Zároveň se hovoří o velké koncentraci vápníku v mozku, a to proto, že pacienti s Parkinsonovým onemocněním mají výrazně řidší kosti, podobně jako tomu je u osteoporózy. Na vině může být i virová mozková infekce nebo opakované pohmoždění hlavy.

Vyšetření a diagnostika

A jak je to s vyšetřením, potažmo rozpoznáním Parkinsonovy choroby? Toto onemocnění se nedá diagnostikovat žádným vyšetřením. Zároveň také specifické projevy mohou být zaměněny s jinými nemocemi. Ty je nejprve důležité vyloučit a poté stanovit správnou diagnózu. Nejčastěji bývají prováděna vyšetření, jako je odběr krve, CT vyšetření mozku, EEG vyšetření, sono krčních tepen nebo také NMR (nukleární magnetická rezonance).

Konkrétní oblasti – co napadá

Parkinsonova choroba postihuje mozek, konkrétně dochází ke snižování množství nervových buněk v některé z částí mozku, nejčastěji v jeho středu. Jelikož tyto buňky produkují hormon dopamin, při snížení jeho produkce dochází k postupnému snižování schopnosti ovládat a koordinovat svoje pohyby. 

Prevence vzniku Parkinsonovy choroby

Dá se Parkinsonově chorobě vůbec předcházet? I když potvrzená a účinná prevence v podstatě neexistuje, určité možnosti, které mohou riziko vzniku alespoň trochu snížit, tu jsou. Jedním z možných preventivních opatření může být vedení zdravého životního stylu, vyvarování se alkoholu a drog, omezení kouření cigaret. Dalším způsobem prevence je užívání vitamínu B6, který je význačným producentem právě již zmiňovaného dopaminu. Vhodná je také konzumace ženšenu, kozlíku lékařského a mučenky, jež pozitivně ovlivňují správnou činnost mozku. 

Průběh onemocnění

U pacientů s Parkinsonovou chorobou se mohou průběh a projevy lišit. Nejprve se objeví nenápadné příznaky, jako je únava, pocit těžkosti končetin nebo také křeče či zpomalení hybnosti. Nejtypičtějším příznakem je pak třes, za kterým stojí nedostatek dopaminu. Později jsou pro průběh onemocnění typické nekoordinované pohyby, problémy s komunikací a špatná artikulace. Objevuje se i svalová ztuhlost, která je pro pozdější fáze u Parkinsonovy choroby obvyklá. 

Toto onemocnění má značný vliv na kvalitu života. V některých fázích jsou pacienti závislí na pomoci ostatních.

Léčba Parkinsonovy choroby

V současné době je Parkinsonova choroba nevyléčitelným onemocněním. Nicméně léčba jako taková probíhá kombinací různých léků, a to podle stavu pacienta. Léky pomáhají k ochraně postižených částí mozku a směřují k tomu, aby mohl člověk vést pokud možno plnohodnotný život. V případě třesu se pak užívají léky na jeho snížení.

Během léčby je nutná spolupráce s fyzioterapeutem. Důležitý je i každodenní pohyb, aby se v maximální možné míře zachoval svalový tonus. Nejvhodnějším pohybem pro pacienty je chůze. Dále se doporučuje pravidelný trénink mozku a užívání potravinových doplňků, např. s obsahem vitamínu B6, E, koenzymu Q10, ginkgo biloby nebo i rybího tuku.

Dalším typem léčby je chirurgický zákrok. Ten je doporučován až v nejtěžších případech, kdy se projevy onemocnění příliš rychle zhoršují a léky již nezabírají. Existují dvě možnosti chirurgického zákroku. Jednou z nich je zlikvidování části mozkové tkáně. Druhou možností je pak stimulace mozku, ke které dochází za pomoci zavedené elektrody. 

Nákladovost léčby

Provedenými studiemi analýz nákladů léčby na jednoho pacienta bylo zjištěno, že náklady léčby pacientů s Parkinsonovou chorobou se za jeden rok v evropských zemích pohybují mezi 2000–12 000 eur. Konkrétně záleží na stupni onemocnění. Vyšší hodnoty nákladů jsou především u hospitalizovaných pacientů.

Pacienti s Parkinsonovou chorobou v pokročilém stádiu už většinou nejsou schopni vykonávat své zaměstnání, a přicházejí tak o plat.

Kvůli nákladovosti léčby může přijít vhod pomocná ruka. Tu mohou získat lidé, kteří se na možnost onemocnění nebo úrazu připraví správně nastaveným životním pojištěním. U nás v Simplea garantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě Parkinsonovy chorobySjednat pojištění

Další perspektivy

Parkinsonova choroba se objevuje u lidí po celém světě, nejčastějšími pacienty jsou osoby nad 50 let věku, a to přibližně v 90 % případů. Častěji pak postihuje muže. 

Pokud jde o další možnosti v oblasti léčby, uvažuje se i o zavádění kmenových buněk. Tato varianta je ovšem zatím stále pouze a jen ve fázi výzkumu.

Světový den Parkinsonova onemocnění

Ministerstvem zdravotnictví bylo stanoveno datum 11. dubna. Konají se tak tiskové konference, a to ve spolupráci s pacientskou organizací Parkinson-Help.

Životní pojištění pro případ onemocnění Parkinsonovou chorobou

V případě, že onemocníte Parkinsonovou chorobou, může vás potkat nenadálý výpadek příjmu, a to i dlouhodobý. Pro tyto situace se hodí mít sjednáno životní pojištění, u kterého si můžete nechat připojistit onemocnění. Pokud vám lékař tuto diagnózu stanoví, budete pak mít nárok na pojistné plnění ve stanovené výši.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárok při Parkinsonově choroběZjistit

Další články

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení