Hypotenze a její dopady na zdraví a peněženku

Motá se vám často hlava, máte závratě nebo mžitky před očima? Pak je možné, že patříte do části populace potýkající se s postižené hypotenzí. Tato choroba nejvíce ohrožuje lidi ve věku nad 65 let. Náklady na léčbu tohoto onemocnění mohou šplhat i do vyšších částek. Správně nastavené životní pojištění ale dokáže finanční dopady hypotenze minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak tuto nemoc kryje.
Sjednat pojištění

Co je hypotenze

Hypotenze je označení pro nízký krevní tlak. Nejčastěji ho způsobují dvě příčiny. Jednou z nich je nedostatečné množství krve pumpované ze srdce. Druhou  možností je neschopnost cév stahovat se během průtoku krve a udržovat potřebný tlak. Častou příčinou může být i užívání některého typu léků, jehož vedlejším účinkem  je nízký krevní tlak.. Hypotenze často postihuje i těhotné ženy, protože těhotenství velmi zatěžuje oběhový systém.

I když nemusí nízký krevní tlak zdánlivě způsobovat žádné nebo závažné obtíže, může být znamením, že v těle něco není v pořádku, a signalizovat další onemocnění. Může dokonce i vyvolat život ohrožující onemocnění, proto není žádoucí tento stav podceňovat a přehlížet.

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě hypotenzeSjednat pojištění

Jak hypotenze začíná

V některých případech nemusí mít lidé s nízkým krevním tlakem vůbec žádné obtíže. Často ovšem hypotenzi doprovází příznaky, jako jsoumotání hlavy a závratě, mdloby, mžitky před očima, bolesti hlavy, ztráta koncentrace, nebo dokonce i časté zívání.

Existuje několik forem hypotenze. Jednou z nich je chronický stav, který nevyžaduje léčbu a obvykle u něj nelze určit příčinu. Další formou je ortostatická hypotenze, která nejčastěji nastává během vstávání z lehu. Dalším typem je nervově zprostředkovaná hypotenze objevující se po dlouhodobém stání nebo jako reakce na stresovou situaci. Posledním typem je pak těžká hypotenze, která je spojena se šokem a nejčastěji souvisí se srdečněcévním onemocněním.

Čekací doba nemusí být problém

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme všechna hlášení individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v příkladech ze života níže.

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Vyšetření a diagnostika hypotenze

Hypotenze se stanoví měřením krevního tlaku.  To by mělo probíhat pomocí kvalitního tlakoměru, a to každý den minimálně třikrát, ideálně po dobu jednoho týdne. Poté je nutná návštěva lékaře, kterému sdělíte naměřené hodnoty. Při diagnostikování hypotenze je nezbytná také kontrola srdce, protože jednou z možných příčin může být jeho nedostatečná funkce.

Kde hypotenze útočí

Hypotenze nás sice na rozdíl od hypertenze neohrožuje na životě, i tak si ale tento stav zaslouží pozornost. V běžném životě totiž doprovodné příznaky mohou znepříjemňovat vykonávání různých činností. Důsledkem může být i omdlévání s následkem vážného úrazu, nebo dokonce v krajních případech úmrtí. Nízký tlak může být zároveň i doprovodným příznakem nějakého závažnějšího onemocnění.

Prevence hypotenze

Prevencí hypotenze, která je způsobena neznámou příčinou, je především pravidelný pohyba předcházení činnostem způsobujícím nízký tlak.  Konkrétně vyvarování se dlouhému stání a rychlému vstávání.

Průběh onemocnění hypotenze

Hypotenze se projevuje zvýšenou únavou, spavostí, slabostí a bolestmi hlavy. Typické jsou i studené končetiny. V případě závažnější formy tohoto onemocnění trpí pacienti mžitkami před očima, závratěmi a někdy dochází i k omdlévání. Velmi těžké formy hypotenze mohou vést dokonce až k bezvědomí.

Léčba hypotenze

Léčba nízkého krevního tlaku je zaměřena především na odstranění příčin, které ho způsobují. V případě menších obtíží není žádná léčba vyžadována. Při dlouhodobějších obtížích, kdy hrozí i poškození některých orgánů, se přistupuje k léčbě pomocí léků ovlivňujících napětí ve stěně cév. Pacienti mohou svůj stav ovlivnit i sami. V případě, kdy obtíže nastávají například při vstávání, je nutné tento úkon provádět pozvolna. Při potížích nastávajících po dlouhodobém stání pomáhá alespoň na chvíli překřížit nohy nebo snížit polohu hlavy – posadit se, sklonit se apod. U pacientů s hypotenzí je také žádoucí dostatečný příjem tekutin. Ideální je slabý černý čaj s cukrem. Doporučené pití kávy většinou zabere pouze na chvíli, poté může tlak klesnout ještě níže.

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě hypotenzeSjednat pojištění

Výskyt a statistiky hypotenze

Hypotenze se nejčastěji týká starších osob ve věku nad 65 let, ale postihuje i mladé lidi a štíhlé osoby. Tímto onemocněním trpí více ženy než muži.

S náklady na léčbu hypotenze umíme pomoci

Pacienti s nízkým tlakem se mohou v některých případech potýkat s výpadkem příjmu.. S náklady na léčbu a výpadkem příjmu ale dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simpleagarantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárok při hypotenziZjistit

Další články

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení