Bolest břicha a jeho dopady na zdraví a peněženku

Máte zažívací obtíže, trápí vás nadýmání nebo bolest v oblasti žaludku? Pak možná trpíte dlouhodobými bolestmi břicha, stejně jako 15 % Evropanů, kteří se s tímto problémem potýkají, nejvíce pak ženy. Náklady na léčbu tohoto onemocnění mohou šplhat do vysokých částek. Správně nastavené životní pojištění dokáže finanční dopady bolestí břicha minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak tuto obtíž kryje.
Sjednat pojištění

Co je bolest břicha

Bolest břicha jsou nepříjemné projevy vzniklé z nejrůznějších příčin. Mohou je doprovázet i další příznaky, jako je například zácpa nebo naopak průjem, křeče, nadýmání apod. V případě dlouhodobých bolestí se jedná o chronické bolesti břicha.

Dlouhodobá bolest břicha bývá mnohdy spojena s nesnášenlivostí některých složek v potravě nebo může signalizovat i nějaký závažnější problém. Dlouhodobé bolesti břicha mohou poukazovat například na zánětlivé onemocnění střev, Crohnovu chorobu, celiakii nebo na rakovinu jater, slinivky či žaludku.

Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Jak bolest břicha vzniká

Mezi nejčastější příčiny bolestí břicha patří psychické potíže a stresová zátěž pacienta. Další příčinou může být konzumace těžkých a mastných jídel, po které se mohou objevit křeče v břiše. Tyto křeče ovšem mohou souviset i se žlučovými kameny.

Za trávicími potížemi může stát i překyselení žaludku. To způsobuje bolest žaludku a nevolnosti. Překyselení je často způsobeno nadměrným užíváním alkoholu, kouřením, konzumací těžkých jídel či stresem.

Další příčinou bolestí břicha může být reflux nebo akutní zánět slinivky břišní. Bolest břicha v oblasti pod žebry může signalizovat podrážděný žaludek nebo onemocnění jícnu. Tupá bolest v zádech, v boku nebo v dolní polovině břicha může doprovázet ledvinovou koliku.

Příčinami bolestí břicha u žen mohou být i nejrůznější záněty vaječníků, cysty na vaječnících nebo menstruace.

Bolest v pravém podbřišku mnohdy poukazuje na zánět slepého střeva.

Čekací doba nemusí být problém

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v příkladech ze života níže.

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Vyšetření a diagnostika

Základní vyšetření provádí lékař pomocí pohmatu břicha v kombinaci s poslechem fonendoskopem. V některých případech je nutné vyšetření prstem přes konečník. Běžně se provádějí také odběry krve. Dále se provádí ultrazvukové vyšetření.

Prevence bolestí břicha

Mezi preventivní opatření patří především zdravé stravovací návyky, minimum alkoholu, vyvarovat se kouření a stresu. Důležité je se nepřejídat a je vhodné omezit nadýmavé potraviny. Vhodné je zařadit do stravy probiotika a prebiotika.

Průběh onemocnění

Mezi příznaky bolestí břicha patří kromě bolesti samotné i plynatost, zácpa nebo průjem, křeče a další podobné doprovodné příznaky.

Typy bolestí břicha

  • ostrá (akutní) – vychází z určitého místa, zpravidla se objevuje náhle
  • tupá – nelze určit přesné místo, ze kterého vychází
  • křečovitá – může být lokalizovaná, zpravidla postihuje větší část břicha, projevuje se svíravými bolestmi s křečemi

Léčba bolestí břicha

Součástí léčby bolestí břicha je užívání bylinek, jako je například odvar z kmínu, fenyklu, heřmánku či meduňky. Dalším způsobem je užívání volně dostupných léků. Pomoci mohou teplé nebo studené obklady.

Pokud se objeví akutní bolest doprovázená horečkou, malátností, zrychlením tepu a dechu, ztrátou orientace v času a prostoru nebo zvracením, je nutné vyhledat lékaře. Zejména v případě, že bolesti neustupují.

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě problémů s bolestí břichaSjednat pojištění

Výskyt a statistiky

Více než 15 % Evropanů trápí dlouhodobé bolesti břicha. Častěji tento problém postihuje ženy než muže. Tyto potíže se objevují také přibližně u 6–14 % dětí a dospívajících.

S náklady na léčbu umíme pomoci

Pacienti s vleklými a závažnými bolestmi břicha mohou být na nějakou dobu vyřazeni z práce, přijít tak o plat ve výši, na kterou byli zvyklí, a zůstat odkázáni pouze na nemocenské dávky.

S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simpleagarantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárok při bolesti břichaZjistit

Další články

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení