Crohnova choroba a její dopady na zdraví a peněženku

Trpíte dlouhodobými bolestmi břicha, průjmy nebo zvýšenou únavou bez fyzické aktivity? Pak je možné, že patříte mezi 4–9 % populace postižené Crohnovou chorobou. Nejrizikovější je u skupiny lidí ve věku do 30 let, u níž na celosvětové/národní úrovni výskyt dosahuje až 10 %.

Nejste v tom sami

Roman ze Zlínského kraje uvažoval o hypotečním úvěru, o pojištění naopak zájem neměl. Naštěstí dal na rady a doporučení svého zkušeného finančního poradce a základní pojistku si sjednal. Jaké to štěstí, když se u něj hned po měsíci od uzavření smlouvy projevily tak závažné příznaky crohnovy choroby, že třicetiletého muže přivedly až k invaliditě 3. stupně.

„Mám s pojišťovnou Simplea sjednané pojištění k hypotéce. Když mi zjistili Crohnovu chorobu a podstoupil jsem několik operací, pojišťovna mi uhradila hypotéku v plné výši. To v dané situaci, když nemůžete pracovat, bylo něco úžasného.“ I přes „zádrhel“ čekací doby pojišťovna Simplea Romanovi vyplatila z pojištění invalidity 1,5 milionu korun. „V tom hrozném období to byla jediná dobrá zpráva. Jsem s jednáním pojišťovny velmi spokojený. Oceňuji lidský přístup a pochopení,“ dodává pan Roman.

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě Crohnovy chorobySjednat pojištění

Co je Crohnova choroba

Crohnova choroba je chronické zánětlivé onemocnění střev. Zánět, který onemocnění způsobuje, se může objevit v jakékoliv části v oblasti trávicí trubice a způsobuje dlouhou řadu potíží nejen v oblasti břicha a trávicím systému (nadýmání nebo naopak průjem), ale i v dalších částech těla.

Propuknutí Crohnovy choroby

Příčiny tohoto onemocnění zatím nejsou známy. Mezi příznaky, kterými se Crohnova choroba projevuje, patří například bolesti břicha, dlouhodobé průjmy, zvýšená teplota, velká a dlouhodobá únava bez nadměrné fyzické aktivity, nevysvětlitelný úbytek váhy apod. Dále plynatost, zvracení, případně i výskyt krve ve stolici. Objevovat se mohou ovšem i příznaky, které by člověk mohl přisuzovat jiným onemocněním; například bolest kloubů, ledvinové kameny či žlučové kameny. Mezi další komplikace patří masivní krvácení, tvorba abscesů, dokonce i karcinom.

Crohnova choroba vzniká nejčastěji z důvodu probíhajících imunologických procesů a také z důvodu genetických dispozic. V případě příbuznosti prvního stupně je až 35x vyšší pravděpodobnost rozvoje onemocnění. Proto by lidé, v jejichž rodině se Crohnova choroba vyskytuje, měli pravidelně docházet na kontroly na gastroenterologii, aby došlo k případnému brzkému podchycení nemoci. Pokud se lidé rozhodnou k návštěvě lékaře až s vleklými obtížemi, může již docházet ke komplikacím. Spouštěčem přitom může být například bakteriální nebo virová infekce.

Toto onemocnění se nejčastěji objevuje u lidí ve věku 20 - 40 let. Vyskytuje se více u žen než mužů. Objevuje se i u dětí, kde je bohužel čím dál více na vzestupu. Nemoc v České republice postihuje přibližně 20 lidí na 100 000 obyvatel.

Co když se nemoc rozvine během probační lhůty nebo před žádostí o pojištění?

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil, a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, i když nemusíme. Jako v příkladech ze života níže.

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Vyšetření a diagnostika

Jak rozpoznat Crohnovu chorobu? V případě návštěvy gastroenterologického oddělení musí lékař nejprve zjistit, zda se nejedná o ulcerózní kolitidu, která mívá srovnatelné příznaky. V akutní fázi se dokonce může Crohnova choroba snadno zaměnit se zánětem slepého střeva. Jamile se tato onemocnění vyloučí, stanoví lékař diagnostiku podle pacientem popsaných obtíží. Provádí se kolonoskopické a rentgenové vyšetření.

Při diagnostice se tak kombinují různá vyšetření, jako jsou zobrazovací metody, fyzikální vyšetření, anamnéza a laboratorní vyšetření. V potaz se berou i typické kožní změny v oblasti sliznic, konečníku a genitálu zjistitelné pohmatem. Při diagnostice se využívá ultrazvuk pro zjištění ztluštění střevní sliznice a přítomnosti břišního abscesu. Dále enterografie pomocí magnetické rezonance k vyšetření pánevního dna. Diagnostika probíhá i za pomoci irigografie, rentgenologického vyšetření tlustého střeva po aplikaci kontrastní látky konečníkem. Ale to až v tak krajních případech, kdy není možné provést endoskopické vyšetření. K diagnostikování břišních abscesů se využívá i CT vyšetření.

Kromě zobrazovacích metod se dále přistupuje k endoskopickému vyšetření, konkrétně za pomoci kolonoskopie, gastroskopie nebo kapslové endoskopie. Kapslová endoskopie slouží především k vyšetření tenkého střeva a tento úkon je možné provést i u dětí přibližně od 6 let věku. U mladších dětí se pak přistupuje k zavedení gastroskopu do tzv. duodena (počáteční tkáně tenkého střeva navazující na žaludek).

Kde nemoc útočí

Crohnova choroba postihuje trávicí systém. V polovině případů zánětem tenkého střeva, v 30 % zánětem tlustého střeva, případně napadne ústní dutinu. Vzácně se pak může zánět vykytovat v oblasti jícnu. Zánět přitom nezasáhne celou oblast, patrné jsou i úseky zdravé sliznice. Postihuje ovšem celou tloušťku stěny a charakteristická je přítomnost tzv. nekaseifikujících epiteloidních granulomů. To jsou mikroskopické útvary – granulomy - připomínající drobná zrníčka.

Prevence Crohnovy choroby

Zatím ani popsána žádná prokazatelná a účinná prevence. Spekuluje se, že by vliv mohla být strava a také kouření nebo užívání hormonální antikoncepce či nesteroidních antirevmatik. Rizikové osoby s genetickou dispozicí k této nemoci by se proto měly preventivně vyhýbat kouření a užívání některých léků. Vhodná je úprava životosprávy a zdravý životní styl.

Průběh onemocnění

U pacientů s Crohnovou chorobou se mnohdy střídají klidová období s těmi, kdy se objevují výše uvedené obtíže. Pacient je tedy buď zcela bez potíží, nebo trpí různými zažívacími problémy jako nadýmání, zácpa, průjem apod.

Pacientům s Crohnovou chorobou většinou nebrání nic ve výkonu běžných prací a  nejrůznějších aktivit. V některých případech ale mohou být vyřazeni ze společenského života nebo nastanou potíže s plněním pracovních povinností, v nejhorších případech vedoucích až ke ztrátě pravidelného příjmu.

Léčba Crohnovy choroby

Pacientům je obecně doporučován šetřící režim s omezením v oblasti fyzické aktivity, lékař může některým pacientům doporučit i změnu zaměstnání. Je nutná změna stravovacích návyků, hlavně výrazné omezení konzumace hrubých a hůře stravitelných zbytků jídla, jako jsou například slupky, zrníčka či dužina z ovoce. Vhodné je naopak zařazení potravin bohatých na nenasycené mastné kyseliny, nejlépe ryb.

U závažnějších případů se pro výživu používá sonda zavedená přímo do tenkého střeva.

Přistupuje se také k medikamentózní terapii, cílené, chirurgické nebo nutriční terapii. V případě medikamentózní terapie jde konkrétně o:

  • kortikosteroidy (slouží k započetí terapie v případě akutního zánětu)
  • imunomodulační léčiva (slouží k udržení remise bez nutnosti podávání kortikoidů)
  • antibiotika
  • 5-aminosalicyláty (tyto léky ovšem mají vyšší účinnost spíše při ulcerózní kolotidě, která má podobné příznaky jako Crohnova choroba)

Nutriční terapie se zaměřuje na elementární stravu obsahující aminokyseliny.  Podávají se po dobu 4-6 týdnů a slouží především k utlumení zánětu.

Chirurgická terapie přichází na řadu až v případě nejrůznějších komplikací. Indikací k chirurgickému zákroku jsou potíže jako krvácení, perforace, abscesy apod. Je tu ovšem zvýšené riziko recidivy onemocnění.

U cílené terapie se přistupuje k aplikování monoklonálních protilátek lidských a myších, nebo pouze lidských.

Budoucnost v oblasti vývoje léčiv se zaměřuje na biologickou léčbu. Zároveň probíhají výzkumy týkající se vlivu konzervačních látek v potravinách, insekticidů a pesticidů, mikroklim atd. Závěry těchto studií ještě nejsou jednoznačné.

Náklady na léčbu

V současné době jsou léky již dostupnější. Náklady se u biologické léčby pohybují kolem 400 tisíc Kč za rok. I když se dají záněty poměrně dobře léčit, Crohnova choroba je obecně považovaná za nevyléčitelnou. Naštěstí je s vhodnou léčbou možné vést plnohodnotný život a pracovat.

Pomoc s náklady může přijít vhod. Mohou ji získat lidé, kteří se na možnost onemocnění nebo úrazu připraví správně nastaveným životním pojištěním. V pojišťovně Simplea garantujeme plnění v 99 % případů, dokonce v 99, 9 % případů. A to i tehdy, když nemusíme - jako v příkladu pana Romana.

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě Crohnovy chorobySjednat pojištění

Další perspektivy

Jak již bylo řečeno, Crohnova choroba se podle statistik vyskytuje více u žen než u mužů. Výjimkou ovšem nejsou ani dětští pacienti, jejichž počet bohužel ve světě i v ČR narůstá. Onemocnění se objevuje spíše u mladších lidí. Nejvíce pacientů je ve věku 30-40 let. Desetina pacientů je pak mladších 17 let.

Nejvíce dětí s Crohnovou chorobou pochází ze severní Evropy, z průmyslově vyspělých zemí.

Životní pojištění pro případ onemocnění Crohnovou chorobou

V případě, že onemocníte Crohnovou chorobou, může vás potkat i dlouhodobý výpadek příjmu. Pro tyto situace se hodí mít sjednáno životní pojištění, u kterého si můžete nechat připojistit riziko tohoto onemocnění. Stanoví-li vám pak lékař tuto diagnózu, budete mít nárok na pojistné plnění ve stanovené výši.

Zdroje

  • Wikiskripta.eu (2021) CROHNOVA CHOROBA Dostupné z: https://www.wikiskripta.eu/w/Crohnova_choroba

  • Vitalion.cz (2022) CROHNOVA CHOROBA Dostupné z: https://nemoci.vitalion.cz/crohnova-choroba/

  • Euc.cz (2021) CROHNOVA CHOROBA PŘÍČINY, DIAGNOSTIKA, LÉČBA A DIETNÍ OPATŘENÍ Dostupné z: https://euc.cz/clanky-a-novinky/clanky/crohnova-choroba-priciny-diagnostika-lecba-a-dietni-opatreni/

  • Drmax.cz (2022) CROHNOVA CHOROBA PŘÍČINY A LÉČBA Dostupné z: https://www.drmax.cz/pece-o-zdravi/crohnova-choroba-priznaky-priciny-a-lecba

Chci zjistit, na co mám nárok při Crohnově choroběZjistit

Další články

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení