Onemocnění kostí a jeho dopady na zdraví a peněženku

Máte potíže se silnou bolestí zad nebo postupnou ztrátou tělesné výšky? Pak je možné, že vás postihlo některé onemocnění kostí a kloubů. Náklady na léčbu této choroby šplhají do vysokých částek. Správně nastavené životní pojištění dokáže finanční dopady onemocnění kostí minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak tuto nemoc kryje.
Sjednat pojištění

Co je onemocnění kostí

Onemocnění kostí se nejvíc objevuje s přibývajícím věkem. Nevyhýbá se ovšem ani mladším lidem. Jedná se o poruchy způsobené narušením rovnováhy mezi kostní novotvorbou a mineralizací kostí.

Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Nejčastější onemocnění kostí

Mezi nejčastější onemocnění kostí patří:

  1. Osteoporóza – onemocnění kostní tkáně vedoucí ke zvýšené křehkosti kostí. Toto onemocnění se nejčastěji objevuje u starších žen. Jde o jednu z nejčastějších metabolických poruch, jejíž výskyt v České republice navíc strmě stoupá. Mezi příznaky patří bolesti zad, ztráta výšky až o 10 cm nebo zvětšení zakřivení páteře.
  2. Nemoc křehkých kostí – jedná se o dědičné onemocnění pojivové tkáně. Základním projevem je křehkost kostí vedoucí ke zlomeninám dlouhých kostí. Jedná se o vzácné, ale závažné onemocnění. Závažné formy nemoci křehkých kostí mohou vést až ke ztrátě sluchu, srdečnímu selhání, problémům s míchou, trvalým deformitám nebo problémům se vzrůstem. Mezi příznaky patří slabé zuby, kostní deformity nebo také skolióza páteře.
  3. Sarkomy kostí –  jde o zhoubné kostní nádory, které se dělí na primární a sekundární. Primární sarkomy vznikají z buněk, které se přeměňují v kost, chrupavku nebo vazivovou tkáň.  Sekundární sarkomy vznikají zhoubným bujením nádorových buněk, které se běžně v kostech nevyskytují a jsou spojeny s nádorem vyskytujícím se v jiné části těla.

Jak onemocnění kostí začíná

Příčin onemocnění kostí může být několik. Nejčastěji je to:

  • genetická dispozice
  • poruchy příjmu potravy
  • nízký příjem vápníku
  • užívání některých druhů léků (např. kortikosteroidů)
  • snížená hladina pohlavních hormonů
  • nadměrná konzumace alkoholu

Čekací doba nemusí být problém

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v příkladech ze života níže.

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Vyšetření a diagnostika

Diagnostikování kostních onemocnění zahrnuje vyšetření – tzv. denzitometrii. Jedná se o speciální rentgenové vyšetření, které pomáhá určit hustotu kostí. Dále je možné provést krevní testy, které odhalí aktivitu buněk v kostech a zda existuje riziko rozvinutí osteoporózy nebo jiného onemocnění kostí.

Prevence onemocnění kostí

Mezi preventivní opatření, kterými je možné předcházet onemocnění kostí, patří například:

  • pravidelný pohyb s ohledem na věk a zdravotní stav
  • zdravý životní styl
  • pravidelné cvičení
  • dostatečný přísun vápníku, vitamínu D, vápníku a hořčíku

Průběh onemocnění

Mezi nejčastější příznaky kostních onemocnění patří například:

  • bolesti zad
  • zvětšující se zakřivení páteře
  • ztráta výšky až o 10 cm
  • skolióza páteře
  • kostní deformity

Pacienti s kostním onemocněním mohou být odkázáni na pomoc svých blízkých.

Léčba onemocnění kostí

Léčba onemocnění kostí závisí především na konkrétní diagnóze. Může se využít hormonální terapie nebo biologická léčba. Tyto varianty ovšem mají vedlejší účinky. Vhodné je také užívání vitamínu D, hořčíku a vápníku. Předepisovány jsou i léky – tzv. bisfosfonáty, které zastaví řídnutí kostí. Tyto léky se ovšem obtížně tráví, a proto mohou vyvolávat nepříjemné pálení žáhy.

Světový týden kostí a kloubů

12. října se konal Světový týden kostí a kloubů. 20. říjen byl stanoven jako Světový den osteoporózy pro rozšíření povědomí o tomto onemocnění.

Výskyt a statistiky

Onemocnění kloubů trápí přibližně polovinu seniorů. Nevyhýbá se ovšem ani mladším osobám. Artróza se vyskytuje přibližně u 80 % osob ve věku nad 75 let. Revmatem a osteoporózou jsou ženy postiženy třikrát častěji než muži.

S náklady na léčbu umíme pomoci

Pacienti s onemocněním kostí mohou být na nějakou dobu vyřazeni z práce. Přicházejí tak o plat ve výši, na kterou byli zvyklí, a zůstávají odkázáni jen na nemocenské dávky.

S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simpleagarantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárok při onemocnění kostíZjistit

Další články

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení