Onemocnění nervů a jeho dopady na zdraví a peněženku

Máte potíže s poruchami hybnosti nebo ztrátami paměti? Pak je možné, že patříte k osobám, které trpí některým z onemocnění nervů. Tato onemocnění nejčastěji postihují osoby starší 50 let. Náklady na léčbu těchto chorob šplhají do vysokých částek. Správně nastavené životní pojištění dokáže finanční dopady onemocnění nervů minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak tyto nemoci kryje.
Sjednat pojištění

Co je onemocnění nervů

Nervový systém se rozděluje na centrální, periferní a vegetativní. Onemocnění nervů, onemocnění periferních nervů a onemocnění centrální nervové soustavy zahrnují větší počet chorob. Většina těchto onemocnění je závažného charakteru.

Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Druhy onemocnění centrální nervové soustavy

Mezi onemocnění nervové soustavy patří:

  1. Alzheimerova choroba-Neurodegenerativní onemocnění mozku, které se projevuje ztrátou nervových buněk. Počátečními příznaky jsou poruchy paměti, později se přidává poškození fyzických i intelektuálních schopností. Typickými příznaky je ztrácení předmětů nebo jejich odkládání na nesprávná místa, zhoršená orientace v prostoru nebo také obtížná komunikace. Jedná se o nejčastější druh demence u osob starších 65 let.
  2. Parkinsonova choroba-Neurodegenerativní onemocnění centrální nervové soustavy. Tato choroba souvisí s úbytkem nervových buněk, které za normálního stavu produkují dopamin. Ten je zodpovědný za přenos signálů mezi nervovými buňkami. Jeho nedostatek způsobuje to, že člověk postupně přestává ovládat či kontrolovat svůj pohyb. Typické jsou poruchy hybnosti, třes, pocity únavy, ztuhlost v končetinách a zádech nebo také křeče.
  3. Nádorová onemocnění-  Nádory, které vzniknou v oblasti mozku, mohou mít při špatné lokalizaci za následek ohrožení na životě. Nádorová onemocnění mozku se projevují narušením některé specifické funkce, jako je např. hybnost, citlivost, řeč, zrak nebo sluch.
  4. Mrtvice-Velmi závažná porucha centrálního nervového systému. Mrtvici způsobuje ucpání některé z tepen mozku, výjimečně může dojít i k jejímu prasknutí s následným krvácením.
  5. Epilepsie-Onemocnění mozku spojené s výskytem epileptických záchvatů. Tyto záchvaty přicházejí náhle a jsou způsobeny abnormálním výbojem elektrické aktivity v mozku. Záchvaty mohou být silné, příliš četné nebo příliš synchronizované. Důležité je dodržování režimových opatření v podobě pravidelného spánku, užívání léků a omezení konzumace alkoholu.
  6. Deprese-Jedna z nejčastějších duševních poruch. Mezi příznaky patří změny nálad nebo i pomyšlení na sebevraždu. Jedná se o závažnou a dlouhotrvající psychickou poruchu spojenou se ztrátou zájmu o jakékoliv aktivity. Toto onemocnění patří do skupiny afektivních poruch, tedy poruch nálady.
  7. Schizofrenie-Duševní porucha, která narušuje schopnost srozumitelného chování, jednání a uplatnění se v životě. Typické jsou bludy, halucinace, deprese, dezorganizovaná řeč a vnímání. Klidnější období se střídají s krizovými obdobími. Významnou roli v této nemoci hraje dědičnost.
  8. Roztroušená skleróza - Autoimunitní onemocnění postihující centrální nervovou soustavu. Během tohoto onemocnění dochází k poškozování ochranného obalu nervových vláken v mozku a v míše. Mezi příznaky patří třes, závratě, snížená možnost koordinace pohybů nebo také problémy s mluvením.

Jak onemocnění nervů začíná

Onemocnění nervů může mít různé příčiny. Patří mezi ně například:

  • vývojové vady (např. rozštěpy páteře a míchy)
  • dědičná onemocnění (např. svalová dystrofie)
  • metabolická a autoimunitní onemocnění
  • cévní onemocnění
  • degenerativní onemocnění
  • úrazy

Čekací doba nemusí být problém

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v příkladech ze života níže.

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Vyšetření a diagnostika

Diagnostikování onemocnění nervového systému spočívá především v důkladném neurologickém vyšetření. Během něj se lékař zaměřuje na případný výskyt motorických deficitů, reflexy, pohyby a chůzi pacienta. Dále se provádí i vyšetření svalů.

Kde nemoc útočí

Onemocnění nervového systému může postihovat pouze některou z jeho částí nebo všechny části.

Onemocnění nervového systému může postihovat pouze některou z jeho částí nebo všechny části.

V současné době neexistují žádná preventivní opatření, která by dokázala zpomalit nebo zastavit progresi onemocnění nervové soustavy.

Jedním z možných způsobů prevence, jak pomoci odhalit projevy Alzheimerova onemocnění, je nová česká aplikace. Ta je schopna za pomoci strojového učení rozpoznat příznaky, které mohou být klíčové pro rozpoznání nastupujícího onemocnění. Tato aplikace má jednoduché rozhraní, kterému porozumí i senioři. Propojuje testování různých schopností, jako je paměť, emoce, logika apod. a testuje jejich vzájemný vztah a vývoj v čase.

Průběh onemocnění

Mezi nejčastější příznaky onemocnění nervů patří především:

  • bolesti hlavy
  • poruchy paměti
  • zhoršená koordinace pohybu
  • třes
  • ztuhlost v končetinách
  • obtížná komunikace

Pacienti s nervovými onemocněními mnohdy bývají odkázáni na péči svých blízkých.

Léčba nervových onemocnění

Léčba nervových onemocnění záleží na konkrétní diagnóze. Některá onemocnění, jako například Alzheimerovu chorobu nebo Parkinsonovu nemoc, není možné vyléčit. Užívají se léky a doplňky stravy zlepšující prokrvení mozku a mozkovou činnost. Dále se užívají léky zlepšující průběh onemocnění, které pomáhají výrazně zlepšovat kvalitu života.

U nádorových onemocnění může být řešením chirurgické odstranění nádoru, ke kterému je nutné ještě někdy přidat i ozařování nebo chemoterapii.

Výskyt a statistiky

Alzheimerova choroba nejvíce postihuje osoby ve věku nad 65 let. Tímto onemocněním trpí přibližně třetina osob ve věku nad 80 let.

Parkinsonova choroba má největší výskyt u osob ve věku nad 50 let. Zhruba u 15 % pacientů se objeví před 40. rokem věku a ve výjimečných případech se může objevit dokonce ještě dříve.

Epilepsie postihuje nejvíce kojence a malé děti a kromě toho také seniory starší 60 let. Toto onemocnění je možné v některých případech léčit chirurgicky, a to odstraněním té mozkové tkáně, která je odpovědná za záchvaty.

S náklady na léčbu umíme pomoci

Pacienti s onemocněním nervové soustavy bývají ve velké části případů vyřazeni z pracovního poměru, přicházejí tak o plat ve výši, na kterou byli doposud zvyklí, a zůstávají odkázáni na nemocenské dávky.

S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simpleagarantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárok při onemocnění nervůZjistit

Další články

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení