Bolest trojklaného nervu a jeho dopady na zdraví a peněženku

Máte potíže se silnou bolestí v oblasti obličejového svalstva? Pak je možné, že trpíte onemocněním trojklaného nervu. Náklady na léčbu této choroby mohou šplhat do vysokých částek. Správně nastavené životní pojištění dokáže finanční dopady bolesti nervu minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak tuto nemoc kryje.
Sjednat pojištění

Co je bolest trojklaného nervu

Bolest trojklaného nervu patří mezi nejintenzivnější bolesti vůbec. Nejčastěji  postihuje polovinu obličeje, a to především v dolní části. Mnohé pacienty dokáže tato bolest tak paralyzovat, že nejsou schopni vykonávat jakoukoliv činnost. Trojklaný nerv jako takový slouží k vnímání doteků a bolestí celého obličeje a právě z toho důvodu je jeho postižení tolik bolestivé. Tato bolest vzniká přímo poškozením nervu, zmíněné onemocnění trojklaného nervu se proto nazývá neuralgie.

Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Kde bolest nervu začíná

Příčinou bolestí trojklaného nervu je částečná ztráta jeho obalu, který slouží jako jakási izolace. Z toho důvodu pak dochází ke dráždění nervových vláken. V některých situacích může být bolest trojklaného nervu od zubu, protože trojklaný nerv a zuby jsou přímo propojené.

Samotné příčiny bolesti trojklaného nervu nejsou zcela jasné. U některých pacientů je v lební dutině abnormálně uložená tepna tlačící na nerv, což může způsobit jeho podráždění.

Čekací doba nemusí být problém

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v příkladech ze života níže.

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Vyšetření a diagnostika

Vyšetření a diagnostikování problémů s trojklaným nervem je poměrně složité. Lékař se na základě popsaných symptomů nejprve pokusí vyloučit onemocnění, která by mohla bolest způsobovat. Je možné provést ORL vyšetření, rentgen nebo stomatologické vyšetření včetně panoramatického snímku čelisti.

Diagnostikování tohoto onemocnění je ovšem během na dlouhou trať a někdy může trvat dlouhou dobu, než je stanovena správná diagnóza.

Prevence bolesti trojklaného nervu

Jako preventivní opatření i jako léčba samotná je vhodné užívání vitamínů skupiny B. Dalším preventivním opatřením je vyvarovat se pobytu v průvanu a dlouhodobému chladu.

Průběh onemocnění

V některých případech může  postižení trojklaného nervu doprovázet bolest ucha, zubů nebo i migrény. Ataky trvají v řádu několika sekund až minut a mohou začít při nejrůznějších denních aktivitách. Bolesti trojklaného nervu ale může vyvolat i vítr, klimatizace nebo nevhodný pohyb hlavy či tváře.

Toto onemocnění je velmi nevyzpytatelné. Bolestivé stavy mohou přicházet v pravidelných intervalech po dnech, týdnech či měsících, u velmi těžkých forem onemocnění mohou ataky přicházet i několikrát za den. Bolest se může zcela vytratit i na několik měsíců až let a poté se znovu objevit.

Může jít o:

  1. primární neuralgii – projevuje se prudkou, záchvatovitou bolestí, která je velmi silná až nesnesitelná. Často bolest provází i tzv. spouštěcí bod v obličeji, kdy i pouhý dotek může vyprovokovat záchvat bolesti.
  2. sekundární neuralgii – onemocnění, kde je jasná příčina postižení nervu (např. tlak mozkového nádoru, záněty způsobené herpetickými viry, onemocnění zubů nebo nosních dutin).

Pacienti trpící bolestí trojklaného nervu bývají při závažnějších potížích odkázáni na pomoc svých blízkých, protože nejsou schopni vykonávat běžné každodenní činnosti.

Léčba bolesti trojklaného nervu

Léčba bolesti trojklaného nervu zahrnuje užívání léků snižujících nebo blokujících signály o bolesti, které byly vyslány do mozku. Další možností léčby je tzv. fokusovaná rázová vlna, jejímž cílem je stimulace nervu a udržení stavu měkkých tkání.

V poslední řadě může být proveden i neurochirurgický zákrok, během kterého se odstraní struktury způsobující stlačení nervů.

Výskyt a statistiky

Bolest trojklaného nervu se nejčastěji vyskytuje u osob ve věku nad 40 let.

S náklady na léčbu umíme pomoci

Pacienti s bolestmi trojklaného nervu musí v některých případech nastoupit na neschopenku a přicházejí tak o plat ve výši, na kterou byli do té doby zvyklí.

S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simpleagarantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

Zdroje

 

Chci zjistit, na co mám nárok při bolesti bolesti trojklaného nervu Zjistit

Další články

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení