Poruchy nervové soustavy a její dopady na zdraví a peněženku

Máte potíže s poruchami spánku, s brněním nebo znecitlivěním v různých částech těla? Pak je možné, že vás postihly poruchy nervové soustavy. Náklady na léčbu tohoto onemocnění mohou šplhat do vysokých částek. Správně nastavené životní pojištění dokáže finanční dopady poruch nervové soustavy minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak tuto nemoc kryje.
Sjednat pojištění

Co jsou poruchy nervové soustavy

Poruchy nervové soustavy a poruchy periferních nervů neboli neuropatie jsou poškození periferních nervů. Jedná se o nervy vedoucí do rukou a nohou. V případě jejich poškození dochází k výraznému omezení jejich funkčnosti.

Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Jak k poruchám nervové soustavy dochází

Příčinami těchto onemocnění je nejčastěji cukrovka. Mezi další obvyklé příčiny poruch nervové soustavy patří například:

  • užívání některých léků, především léků po chemoterapii
  • genetické dispozice
  • pokročilý věk
  • artritida
  • úrazy
  • nadměrné užívání alkoholu
  • neurologické poruchy
  • akutní poškození periferních nervů

Nemoc vás může zaskočit, ale my vás nenecháme na holičkách ani v čekací době

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v reálných příkladech ze života níže.

 

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Vyšetření a diagnostika

Diagnostikování poruch nervové soustavy se provádí na základě fyzikálního vyšetření, zdravotní anamnézy a pacientem popsaných příznaků. Je možné provést test pro kontrolu hladiny cukru v krvi, a to z důvodu cukrovky jako jedné z nejčastějších příčin poruch nervové soustavy.

V oblasti diagnostiky se využívají také některé metody určené k vyšetření nervů, CT nebo magnetická rezonance, biopsie nervu či biopsie kůže.

Prevence poruch nervové soustavy

Mezi preventivní opatření poruch nervové soustavy a poruch periferních nervů patří hlavně:

  • zdravý životní styl
  • strava bohatá na vitamíny a minerály
  • pravidelný pohyb
  • pravidelný pitný režim
  • omezení alkoholu
  • omezení konzumace sladkých a tučných jídel
  • vyhýbání se aktivitám, které poškozují nervy (např. stereotypní pohyb)

Průběh onemocnění

Mezi nejčastější příznaky poruch nervové soustavy patří:

  • necitlivost
  • pocit mravenčení v horních nebo dolních končetinách
  • vysoce zvýšená citlivost na dotek
  • zhoršená koordinace pohybů
  • necitlivost na teplo nebo chlad
  • svalová slabost

Co se týče reálného dopadu na domácnost, bývají pacienti s poruchami nervové soustavy často vyřazeni z běžného života a při vykonávání každodenních činností jsou odkázáni na pomoc svých blízkých.

Léčba poruch nervové soustavy

Léčba poruch nervové soustavy je zaměřena především na odstranění příčin způsobujících obtíže a tlumení jednotlivých příznaků. V případě bolestí se užívají běžně dostupné léky tlumící bolest, při výraznějších bolestech lékař předepisuje silnější léky.

Důležitou roli při léčbě hrají také antiepileptika, která jsou sice primárně určena k léčbě epilepsie, ale pomáhají uvolňovat svalové záškuby a tlumit křeče, jež jsou také projevem poruch nervové soustavy.

Dále je možné provádět tzv. TENS (elektrická nervová stimulace), kdy se pomocí elektrod do těla pacienta aplikuje elektrický proud. Ten pomáhá působit proti bolesti.

V případech, kdy pacient trpí svalovou slabostí, je na místě i pravidelná rehabilitace. Někdy je nutná opora pomocí holí či kolečkového křesla.

V situacích, kdy jsou obtíže způsobené útlakem nervu (např. u zhoubných nebo nezhoubných nádorů), je na místě chirurgická léčba.

S náklady na léčbu umíme pomoci

Pacienti s poruchami nervové soustavy mohou přijít o zaměstnání nebo skončit dlouhodobě na neschopence. Přichází tak o pravidelný plat ve výši, na kterou byli doposud zvyklí.

S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simpleagarantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárokZjistit

Nejčastější otázky

Kdy má životní pojištění smysl?

Životní pojištění a další typy pojištění mají smysl v případech, kdy je na klientově příjmu finančně závislá rodina, splácí hypotéku nebo jiné finanční závazky. Smysl tak má pro živitele rodiny a pro ty, kteří velkou měrou přispívají do rodinného rozpočtu, a pro osoby, jejich příjmy pokrývají pouze to základní a nezbývají jim rezervy na nenadálé situace.

Na co se vztahuje životní pojištění?

Životní pojištění chrání jednotlivce, případně i rodinu před finančními dopady nepříznivých situací. Vztahuje se například na smrt, závažná onemocnění, pracovní neschopnost, invaliditu, trvalé následky úrazů, ztrátu soběstačnosti a další.

Jak si správně nastavit životní pojištění?

Aby měl člověk nejlepší životní pojištění, je důležité si ho správně nastavit. Při výpočtu je obecně vhodné vycházet z čistého příjmu, ale záleží na typu pojištění, o které máte zájem. Pojistnou částku pro případ smrti je vhodné nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek ročního příjmu.

Jak vysokou životní pojistku zvolit?

Životní pojištění a nastavení jednotlivých rizik by mělo být efektivní, aby pojistka správně fungovala. Co se týče výše životní pojistky, pro pojištění smrti by se mělo vycházet z čistého příjmu a dalších okolností (výše hypotéky apod.). Pojistnou částku pro toto riziko je ideální nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek čistého ročního příjmu. U invalidity je ideální částkou výše 1násobku až 3násobku čistého ročního příjmu.

Další články

Nemoci

Poruchy příjmu potravy

Máte potíže s náhlým úbytkem hmotnosti spojeným s omezením příjmu jídla nebo nekontrolovatelným přejídáním? Pak je možné,...

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení